Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołaną niedoborem hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycowy, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny. Jednym z objawów towarzyszących schorzeniu jest spowolniony metabolizm organizmu, co skutkuje m.in. zaparciami i przyrostem masy ciała. Z tego powodu elementami składającymi się na leczenie niedoczynności są dieta oraz ćwiczenia fizyczne.

Niedoczynność tarczycy – objawy i diagnostyka

Diagnostyka niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na stwierdzeniu charakterystycznych objawów klinicznych choroby oraz na badaniach laboratoryjnych. Badanie tarczycy opiera się na określeniu poziomu stężenia hormonu tyreotropowego (TSH), który odpowiada za regulowanie pracy gruczołu (tarczycy). Oznaczenie to umożliwia rozpoznanie pierwotnej lub wtórnej niedoczynności tarczycy, a także monitorowanie przebiegu choroby. Badanie wykonywane jest z krwi, której pobranie zaleca się wykonać w godzinach porannych. Objawy kliniczne charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy mogą mieć różny stopień nasilenia i jest on zależny przede wszystkim od zaawansowania choroby. Symptomami towarzyszącymi schorzeniu są: spowolniony metabolizm, przyrost masy ciała, senność, uczucie zmęczenia, spadek tolerancji wysiłku fizycznego, zmiany skórne (skóra jest sucha, blada i szorstka, pojawia się objaw „brudnych łokci i/lub kolan”). Ponadto zwalnia perystaltyka przewodu pokarmowego, co sprzyja powstawaniu przewlekłych zaparć. U wielu chorych pojawiają się zaburzenia koncentracji, trudności z zapamiętywaniem oraz spadek nastroju, a nawet stany depresyjne.

Modyfikacja stylu życia w niedoczynności tarczycy – dieta i aktywność fizyczna

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na stosowaniu preparatów farmakologicznych, jednak modyfikacja stylu życia – zmiana sposobu żywienia oraz zadbanie o aktywność fizyczną – w istotnym stopniu przyczynia się do poprawy funkcjonowania organizmu. Dieta w niedoczynności powinna dostarczać dużej ilości jodu oraz białka, które m.in. powoduje przyspieszenie metabolizmu. Źródłem białka powinny być: mleko i produkty mleczne (jogurty, kefiry, ser twarogowy), mięso oraz jaja. Jod jest związkiem uczestniczącym w produkcji hormonów tarczycy, czyli tyroksyny i trójjodorytoniny, dlatego jest tak ważnym pierwiastkiem przy tym schorzeniu. Głównym źródłem jodu są ryby morskie (np. dorsz, mintaj, płastuga, łosoś, makrela) oraz owoce morza (małże, ostrygi). Zawartość tego związku w innych produktach jak zboża, warzywa, owoce oraz produkty mleczne jest zależna m.in. od tego, z jakiego miejsca uprawy lub hodowli żywność pochodzi. Artykułami przeciwwskazanymi ze względu na ograniczanie przyswajania jodu przez organizm są: kapusta, brukselka, kalafior, soja oraz rzepa. W żywieniu osób z niedoczynnością tarczycy należy zwiększyć ilość produktów bogatych w żelazo (mięso, żółtka jaj, otręby pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe), selen (orzechy, ryby morskie, nasiona roślin strączkowych, indyk) oraz cynk (jaja, nasiona słonecznika, dyni i lnu, otręby pszenne, grzyby). Zalecaną aktywnością fizyczną są ćwiczenia tlenowe, które usprawniają metabolizm oraz sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej. Zalicza się do nich ćwiczenia wykonywane na maszynach aerobowych, czyli rowerkach stacjonarnych, orbitrekach, steperach i bieżniach. Wskazaną formą aktywności są również spacery, jazda na rowerze oraz nordic walking na świeżym powietrzu. Przy niedoczynności tarczycy zastosowanie ma również trening siłowy rozbudowujący i wzmacniający mięśnie, który może być wykonywany z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała lub z dodatkowym obciążeniem.

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ