Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Nadszedł dzień spodziewanej miesiączki, a krwawienia jak nie było tak nie ma? Nie denerwuj się, tylko sprawdź, co może być przyczyną braku okresu!

Na początku warto podkreślić, że nawet u kobiet miesiączkujących bardzo regularnie, czyli np. co książkowe 28 dni, może wystąpić kilkudniowe opóźnienie w pojawieniu się krwawienia. Najczęściej jest ono związane ze stresem, zmianami klimatu podczas podróży zagranicznych, przebytymi infekcjami czy zażywanymi lekami. Zazwyczaj nie są to niepokojące sytuacje. Może się jednak zdarzyć tak, że mijają kolejne dni, a menstruacja nadal nie występuje. Wtedy przede wszystkim należy wykluczyć ciążę czyli wykonać test domowy z moczu lub udać się do przychodni w celu przeprowadzenia bardziej dokładnego testu z krwi. Powinno się też odwiedzić ginekologa.

Brak okresu może też mieć inne przyczyny, zupełnie niezwiązane z ciążą. Winowajcą sytuacji bywa zapalenie pochwy, dlatego tak ważne jest sprawdzenie u ginekologa czy nie złapałyśmy jakiejś infekcji intymnej. Brak okresu może być także spowodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie. Mogą to być różne zaburzenia, które jesteśmy w stanie szybko unormować, stosując hormony przepisane przez lekarza.

Kobiece problemy intymne - jak sobie z nimi radzić?

W przypadku braku okresu, który jest spowodowany infekcją intymną, kobieta musi sobie poradzić też z innymi, bardziej nieprzyjemnymi objawami, jak pieczenie, swędzenie i ból okolic intymnych. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które przynoszą ulgę i dają uczucie ukojenia. To przede wszystkim specjalne płyny do mycia okolic intymnych, żele łagodzące na przykład z wyciągiem z kasztanów. Dobre efekty daje też regularne wykonywanie nasiadówek z kordy dębu lub przemywanie okolic intymnych wacikiem nasączonym naparem z rumianku. Wspomniane metody warto zastosować jeszcze przed wizytą u lekarza ginekologa.

Jeśli szukasz większej ilości informacji dotyczących zdrowia intymnego, to koniecznie odwiedź stronę kobiecosc.info.

Tematy: