Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł
Defibrylacja w dosłownym tłumaczeniu to po prostu zakończenie migotania komór. Jest to zabieg, który jest konieczny i może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Do reanimacji używa się defibrylatora, którego zadaniem jest przepuszczenie przez ciało krótkiego impulsu elektrycznego. Jeśli impuls dotrze szybko, udaje się przywrócić prawidłową pracę serca. Jednak nie zawsze do przeprowadzenia reanimacji używa się defibrylatora. Wiele osób nie wie, że zabieg defibrylacji nie ma na celu pobudzenia serca do pracy, a jedynie wpływa na nieprawidłową aktywność, zatrzymując ją i tym samym pozwala na rozpoczęcie aktywności prawidłowej.
To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jak wykazują badania, natychmiastowe użycie defibrylatora (1-2 min od rozpoczęcia migotania ) jest w stanie uratować nawet 90% pacjentów. Jednak każda minuta zwlekania, zmniejsza szanse na przeżycie, kolejno o 10%. W większości NZK, dotyka osób starszych oraz tych, z problemami kardiologicznymi. Jednak coraz częściej, nagłe zatrzymanie krążenia spotyka ludzi zdrowych i młodych. Warto sięgnąć do artykułów, w których można dowiedzieć się, jak używać defibrylatora AED, by móc uratować komuś życie. Więcej informacji o typach defibrylatorów, specyfikacji technicznej i samych produktach możesz znaleźć na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/emergency-care-resuscitation/automated-external-defibrillators
Oczywiście ratownicy medyczni oraz lekarze, to osoby z ogromną wiedzą, dzięki której mają świadomość kiedy defibrylacja jest potrzebna i w razie konieczności, mogą przeprowadzić zabieg za użyciem defibrylatora. Jednak jest wiele sytuacji, w których w pobliżu poszkodowanego nie ma osoby przeszkolonej medycznie, a użycie tego urządzenia może uratować komuś życie. Istnieją specjalne defibrylatory, umieszczane w miejscach publicznych (min. szkoły, zakłady pracy, galerie handlowe), które wymagają jedynie szybkiego przeczytania instrukcji. Są proste w obsłudze, nawet dziecko nie powinno mieć problemu z właściwym użyciem urządzenia.
Defibrylatory AED analizują stan poszkodowanego, wykonując EKG, a następnie jeśli wynik wykazuje, że defibrylacja jest konieczna, sam dostosowuje siłę wstrząsów.