Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

brzuch

Wzdęcia brzucha to problem, który może dotyczyć nawet 30% Polaków1. Jest to objaw związany z nadmierną ilością gazów w jelitach2. Zwykle pojawia się po jedzeniu, dlatego odczuwając ciągłe wzdęcia brzucha, warto przyjrzeć się swojej diecie i nawykom żywieniowym. Czasami wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w swoim życiu, aby pozbyć się tego uporczywego objawu. Dowiedz się, co na wzdęcia brzucha powinno sprawdzić się najlepiej!

 

Przyczyny wzdęcia brzucha

Wzdęcie brzucha oraz oddawanie nadmiernej ilości gazów to objawy, które towarzyszą wielu zaburzeniom gastroenterologicznym. W dodatku istnieje wiele patomechanizmów będących źródłem tych zaburzeń1.

Wzdęcia – przyczyny to m.in.1:

  • zespół jelita drażliwego,
  • zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • problemy z trawieniem,
  • rak jelita grubego,
  • zaparcia,
  • stan po operacjach,
  • celiakia,
  • nieswoiste choroby jelit,
  • choroby układowe.

Aby znaleźć przyczynę wzdęć, najczęściej konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań.

Wzdęcia brzucha – domowe sposoby

Poznaj sprawdzone sposoby na wzdęcia brzucha, które mogą pomóc Ci w walce z tym przykrym objawem!

Unikaj jedzenia wzdymających pokarmów

Jeśli cierpisz na wzdęcia brzucha, unikaj jedzenia pokarmów gazotwórczych, które mogą je dodatkowo wzmagać. Należą do nich przede wszystkim rośliny strączkowe takie jak groch i fasola, a także warzywa kapustne, w tym kapusta i brukselka. Przy wzdęciach niewskazane są też pokarmy takie jak produkty zbożowe, makarony, mleko, sery pleśniowe oraz chleb. Do nadmiernej produkcji gazów mogą dodatkowo przyczynić się warzywa i owoce takie jak cebula, jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki, kukurydza czy ziemniaki3.

Stosuj lekkostrawną dietę

Dieta na wzdęcia powinna być lekkostrawna. Sięgaj więc po pokarmy, którym przypisuje się małą zdolność gazotwórczą. Należą do nich: biały ryż, sery żółte, mięso, jaja i jogurty. Z owoców wskazane są głównie banany, winogrona oraz pomarańcze i inne owoce cytrusowe. O odpowiednie nawodnienie dbaj, pijąc niegazowane napoje, najlepiej wodę3.

Zwróć uwagę na to, jak jesz

Unikaj jedzenia potraw ciężkostrawnych, które zalegają w żołądku i powodują wzdęcia. Znaczenie ma nie tylko to, co trafia na Twój talerz, ale również to, w jaki sposób to zjadasz. Staraj się jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Jedząc w pośpiechu, połyka się więcej powietrza, co dodatkowo przyczynia się do powstawania wzdęć. Kiedy tylko możesz, pij przez słomkę i zrezygnuj z żucia gumy, aby maksymalnie ograniczyć połykanie powietrza3.

Bądź aktywny fizycznie

Łagodna i systematyczna aktywność fizyczna może przyczynić się do zmniejszenia nasilenia wzdęć poprzez przyspieszenie perystaltyki i pasażu gazów1. Nie porywaj się jednak z motyką na słońce, szczególnie jeśli do tej pory nie uprawiałeś żadnych sportów. Na początek wystarczy spacer, pod warunkiem, że będziesz na niego chodzić regularnie. Z biegiem czasu możesz wprowadzać kolejne aktywności jak jazda na rowerze czy pływanie.

Sięgnij po przyprawy i zioła

Na wzdęcia brzucha i gazy polecane są także zioła. Najlepiej stosować zioła świeże, ponieważ zawierają one olejki eteryczne dające charakterystyczny zapach i smak. Wiele z nich można z łatwością hodować w małych doniczkach i trzymać nawet w kuchni. Najlepsze przyprawy i zioła na wzdęcia brzucha to m.in. gałka muszkatołowa, cynamon, koperek, lubczyk, kolendra, kminek, kardamon, jałowiec, kapary, goździki, majeranek, mięta pieprzowa, oregano, pieprz, szałwia i ziele angielskie4.

Stosuj produkty z symetykonem

Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i powoduje ich łączenie oraz łatwiejsze usuwanie z organizmu5. Jest bezpieczny, szybko rozpoczyna swoje działanie i nie wchodzi w interakcje z innymi produktami6. Produktem zawierającym symetykon jest Ulgix Wzdęcia Max7.

Jeżeli opisane wyżej sposoby na wzdęcia nie przyniosą poprawy Twojego stanu zdrowia albo Twoje dolegliwości bardziej się nasilą, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który postara się znaleźć ich przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

ULGIX WZDĘCIA MAX – SKRÓCONA INFORMACJA

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Bibliografia:

  1. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
  2. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
  3. Zych W., Gazy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  4. Grochowska U., Poradnik żywieniowy dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Warszawa, 2016.
  5. Jackowska A., Łukaszyk A., Wzdęcia – mity i fakty, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (5): 243–246.
  6. Meier, R. & Steuerwald, M.. (2007). Review of the therapeutic use of simethicone in gastroenterology. Schweizerische Zeitschrift fur GanzheitsMedizin. 19. 380-387.
  7. Witryna internetowa: https://ulgix.pl (dostęp: 2022.06.29.).
Tematy:

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ