Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł
Okres życia studenckiego wydaje się naznaczony radością i szczęściem, jednak w rzeczywistości często ma zgoła odmienny charakter. Wielu młodych ludzi stawiających swoje pierwsze kroki w świecie dorosłym czuje się samotnie, bez wsparcia oraz pod presją nadmiernej ilości obowiązków, których ciężar zdaje się przerastać ich możliwości. Niestety, ale formy wsparcia środowiskowego często nie są w stanie zaradzić takim sytuacjom, ani tym bardziej pomóc osobom dotkniętym depresją. Poniżej wskazujemy na najczęstsze przyczyny wystąpienia depresji wśród studentów, podpowiadamy także jakie symptomy mogą świadczyć o jej pojawieniu się oraz gdzie szukać profesjonalnej pomocy w takiej sytuacji.
Depresja - czym jest, a czym nie jest?
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które powoduje nadmierne poczucie smutku i żalu, a także pesymistyczne widzenie świata, siebie samego oraz niemożność odczuwania szczęścia. Jeśli zaburzenie nastroju utrzymuje się przez długi okres (ponad 2 tygodnie), wówczas może zostać zakwalifikowane jako depresja. Szczególnie gdy jest to stan istotnie wpływający na przebieg życia, którego osoba chora nie potrafi samodzielnie ani z pomocą osób trzecich przezwyciężyć.
W naszym kraju na depresję choruje nawet milion osób, co czyni ją jednym z najczęściej występujących zaburzeń. Niestety, ale na jej wystąpienie wpływ mają warunki środowiskowe, w tym także alienacja, brak stałych i silnych więzi uczuciowych z innymi, ograniczenie kontaktów towarzyskich. Również niski poziom prewencji i świadomości problemu jakim jest depresja sprzyja jej wystąpieniu.
Przyczyny depresji wśród studentów
W przypadku studentów najczęstsze przyczyny wystąpienia depresji można podzielić na kilka grup. W pierwszej znajdują się sytuacje i losowe wydarzenia, które mogły odcisnąć piętno na osobowości pacjenta. Mogą być to traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, zaburzona relacja z rodzicami, opiekunami lub rówieśnikami, traumy seksualne, doświadczenie utraty bliskiej osoby.
Styl życia i warunki codziennego funkcjonowania to również istotne przyczyny wystąpienia depresji. Szczególnie gdy stres utrzymuje się przez długi okres, towarzyszy mu zaburzenie snu, problemy ze wstawaniem, problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi, może on prowadzić do stanów depresyjnych.
Nadmierne użycie substancji takich jak alkohol lub używki może prowadzić do uzależnienia, będącego niekiedy źródłem stanów depresyjnych. Warto też wspomnieć o przyczynach somatycznych, które dotyczą wszystkich grup społecznych, a wśród których znajdują się zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, astma, zaburzenia jelitowe.
Formy leczenia dla osób dotkniętych depresją
Osoby podejrzewające u siebie depresję powinny sięgnąć po profesjonalną pomoc psycholog Szczecin. Możesz zdać się na konsultację online, która będzie wstępną formą diagnozy Twoich zaburzeń. Osoby ze zdiagnozowaną depresją kierowane są na psychoterapię oraz wdrażane jest leczenie farmakologiczne.
Zadaniem terapii jest uwolnienie świadomości pacjenta od poczucia winny lub traumy, która może stać za wywołaniem stanów depresyjnych. Istotne jest też wytłumaczenie mechanizmów behawioralnych oraz wskazanie na niewłaściwie stosowane rozwiązania i możliwość ich zastąpienia przez właściwe nawyki behawioralne. W ramach farmakoterapii stosuje się leki z grupy antydepresantów, wykorzystujące różne mechanizmy somatyczne do poprawy nastroju i przywrócenia właściwej gospodarki neuroprzekaźników.