Kosmetyki

Troska o skórę suchą i wrażliwą wymaga zastosowania delikatnych, ale skutecznych kosmetyków oraz bezpiecznego obchodzenia się z cerą. Tylko wtedy ma ona szansę dobrze wyglądać i wykazywać właściwą kondycję. W artykule omawiamy specyfikę skóry suchej i wrażliwej oraz przedstawiamy uniwersalny kosmetyk z marki Garnier, który pozwoli Ci dostarczyć skórze tego, czego najbardziej potrzebuje!

 

Skóra sucha i wrażliwa - charakterystyka

Sucha cera to jeden z czterech typów cer. Dodatkowo wyróżnia się normalną, tłustą i mieszaną. Wrażliwość z kolei nie jest rodzajem skóry, ale cechą, którą może posiadać każdy inny typ twarzy.

Suchość objawia się szorstkością skóry, łuszczeniem się naskórka, uczuciem kłucia i ściągnięcia, pieczeniem oraz wysypką. Jeśli cera jest jednocześnie sucha i wrażliwa to każdy z tych objawów doskwiera jeszcze intensywniej. Suchość i wrażliwość wynika z zaburzenia budowy skóry, a dokładniej uszkodzenia naskórka i znajdującego się na nim płaszcza hydro-lipidowego. Jego funkcją jest ochrona wnętrza skóry przed dostaniem się szkodliwych czynników, np. zanieczyszczeń, promieni słonecznych czy też składników zawartych w kosmetykach. Jeśli skóra nie jest w stanie bronić się przed tymi szkodliwościami, to wywołują one wyżej opisane objawy.

 

Znaczenie czynności oczyszczania skóry suchej i wrażliwej

Oczyszczać należy każdy typ skóry. Czynność ta odnosi się zarówno do demakijażu, czyli pozbywania się z powierzchni cery pozostałości po makijażu i nadmiaru sebum oraz do peelingu, czyli złuszczania martwego naskórka. Oba rodzaje oczyszczania skóry są niezbędne, aby utrzymać ją w ryzach i zapewnić wszystko, czego potrzebuje do zdrowej kondycji. Jednak oczyszczanie nie może odbywać się pochopnie i z zastosowaniem przypadkowych kosmetyków, ponieważ wtedy może podrażnić skórę, osłabić ją i nasilić objawy dla niej charakterystyczne.

 

Jak i czym zmyć makijaż skóry suchej i wrażliwej?

Pamiętaj, że tylko prawidłowe oczyszczanie twarzy jest gwarantem jej zdrowej kondycji i zbliżenia do ideału skóry normalnej. Do demakijażu wybierz płyn micelarny w postaci toniku nawilżającego Garnier. To kosmetyk stworzony na potrzeby skóry suchej i wrażliwej. Produkt nie posiada w swoim składzie alkoholu oraz nie wymaga użycia wody, a oba te czynniki tylko podrażniają i osłabiają i tak już delikatną cerę. Kosmetykiem tym dokładnie oczyścisz skórę twarzy, ale też oczy. Wyeliminujesz z jej powierzchni pozostałości po makijażu, nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia, a przecierając już czystą skórę, przygotujesz do aplikacji innych kosmetyków, np. kremu nawilżającego lub podkładu. Płyn micelarny 3w1 nie tylko oczyszcza, ale również odświeża, koi i łagodzi podrażnienia. Wzmacnia naskórek, poprzez zregenerowanie płaszcza hydro-lipidowego, dostarczając mu niezbędnych witamin i minerałów.

 

Peeling skóry suchej i wrażliwej

Peeling to obok demakijażu drugi sposób oczyszczania skóry twarzy, jednak dotyczy pozbywania się martwych komórek naskórka. Pamiętaj, że tak samo, jak demakijaż musi być delikatny, tak samo i peeling. Wybieraj peelingi enzymatyczne, które są pozbawione ziarnistości. Pozostałe - gruboziarniste lub drobnoziarniste - mogą znacznie podrażnić skórę. Z kolei te enzymatyczne działają bardzo łagodnie, ale skutecznie.

Przy wyborze peelingu, ale też innych kosmetyków, zwróć uwagę na to, aby posiadały liczne składniki odżywcze, witaminy i minerały, a były pozbawione alkoholu, sztucznych składników i konserwantów, które niestety mogą nasilić objawy charakterystyczne dla skóry suchej i wrażliwej.