Odzież, Sprzęt, Moda

W aktywności fizycznej ogromne znaczenie ma idealnie dobrana odzież sportowa. Każdy zawodnik przyzna rację temu stwierdzeniu. Pozostaje jednak odwieczne pytanie – co to znaczy dobra odzież sportowa i na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Oto kilka naszych rad.

Odzież sportowa – dlaczego tak ważna?

Odzież sportowa spełnia wiele funkcji. Ma nie tylko być wygodna, ale również funkcjonalna. Co to znaczy? – Dobra odzież sportowa to połączenie komfortu, wygody, bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Szczególnie ten ostatni czynnik jest istotny zarówno dla amatorów, jak i osób, które uprawiają daną dyscyplinę sportu wyczynowo – mówi doradca z serwisu allsports.pl.

Chodzi przede wszystkim o to, by zależnie od uprawianej dyscypliny sportu, odzież zapewniała nam komfort, a zatem spełniała pewne funkcje. Należą do nich: wiatroszczelność, wodoszczelność, zapewnienie izolacyjności cieplnej, odprowadzanie wilgoci od ciała itp. Odzież sportowa musi być ponadto łatwa w utrzymaniu w czystości i trwała. – dodaje doradca z profesjonalnego sklepu piłkarskiego futbolsport.pl.

Jak wybrać odzież sportową?

Specjaliści są zgodni – dobra odzież sportowa to taka, która jest idealnie dobrana, a zatem nie tylko idealnie leży, ma odpowiedni rozmiar, ale również jej wybór będzie uwzględniał intensywność treningów i warunki pogodowe – pamiętajmy, że te mogą być różne.  – Latem najistotniejsze jest to, by odzież była lekka, pozwalała skórze swobodnie oddychać, nie dopuszczała do przegrzania i nie hamowała termoregulacji. – mówi doradca z http://futbolsport.pl. Zimą natomiast ubiór sportowy musi zapobiegać przed wychłodzeniem, gwarantować komfort trenowania nawet w czasie mrozów oraz nie krępować ruchów. - Trenując w deszczu musimy natomiast stawiać na nieprzemakalną odzież sportową – mówi specjalista z http://allsports.pl.

Kwestią problematyczną dla wielu osób jest idealne dopasowanie rozmiaru odzieży. Musi być ona „akurat” – pamiętajmy, że zbyt ciasna może krępować ruchy, natomiast za szeroka niesie ryzyko kontuzji – szczególnie w grach zespołowych, gdzie podczas kontaktu z innym zawodnikiem możemy się np. zahaczyć o zbyt luźne spodnie i upaść.

 

Dobrze dobrana odzież sportowa to ogromna część sukcesu w każdej dyscyplinie sportu. Warto zatem poświęcić kilka chwil na jej wybór – w grę wchodzi przecież komfort i bezpieczeństwo.