Skóra, Włosy, Paznokcie

Sieradz Open Hair Festival

Jak wiele łączy mistrzów grzebienia z magikami? Ile wspólnego ma wizyta w salonie fryzjerskim z oglądaniem spektaklu iluzjonisty? Odpowiedzi szukać można od 19 do 21 lipca podczas Sieradz Open Hair Festival.

 

To oryginalna impreza miejska i największe w Polsce święto fryzjerstwa, na które zjeżdżają gwiazdy, utytułowani styliści, początkujący adepci sztuki fryzjerskiej i amatorzy. Magnesem przyciągającym festiwalowych gości jest patron imprezy Mistrz Antoine, pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski – wielki mag fryzjerstwa.

W pierwszej połowie XX wieku podbił Paryż i Hollywood, a swoim talentem czarował takie klientki, jak: Sarah Bernhardt, Betty Davies, Pola Negri, Greta Garbo, Edith Piaf, Cecile Sorel, Brigitte Bardot czy Mata Hari.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy hasło „Magia fryzjerstwa”, które przeniesie widzów w świat słynnych metamorfoz gwiazd, spektakularnych fryzjerskich sukcesów oraz aury salonu fryzjerskiego. W pokazie „Magia metamorfoz” wystąpią Ada Fijał i Maja Bohosiewicz, których stylizację przygotują twórcy sieci salonów i marki Milek Design. Można będzie zobaczyć wystawę grafik Aleksego Nowaka, który przygotowując współczesne kobiece portrety nawiązał do fryzur stworzonych przed laty przez Anoine’a Cierplikowskiego.

Fascynująco zapowiada się magiczne widowisko Macieja Pola - najsłynniejszy polski iluzjonista obiecał, że sieradzkiej publiczności pokaże swoje najlepsze triki. Przygotowuje też specjalną iluzję nawiązującą do pracy fryzjera. Muzycznymi gwiazdami tegorocznego SOHF będą Perfect i Kate Ryan.

W programie festiwalu znalazł się także choreograficzny pokaz fryzjerski w wykonaniu Clubu Antoine’a pod okiem Roberta Grzempowskiego. Club tworzą pasjonaci twórczości Cierplikowskiego. Podczas SOHF postanowili pokazać, że Mistrz Antoine’a był „czarodziejem świata” i tworzył nie tylko fryzury, ale także projektował ubrania, kostiumy teatralne, interesował się rzeźbą, teatrem, malarstwem i architekturą. Zgodnie z tradycją odbędzie się bicie rekordu świata w jednoczesnej stylizacji fryzur oraz wybory Miss Open Hair 2013.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie premiera książki „Monsieur Antoine”. Jej autor Hubert Demory, po dwóch latach badań i podroży dotarł do wielu nieznanych i zapomnianych faktów z życia Antoniego Cierplikowskiego. Pozwalają na nowo spojrzeć na biografię mistrza, a także na jego wspomnienia zawierające sporo nieścisłości.

Sieradz Open Hair Festival po raz pierwszy odbył się roku 2009, w 100. rocznicę narodzin sławnej „chłopczycy” – krótkiej fryzury, którą w 1909 roku Antoine po raz pierwszy zaproponował popularnej francuskiej aktorce Evie Lavalliére. Dziś festiwal to nie tylko wyjątkowa miejska impreza przypominająca postać Mistrza Antoine’a, ale wydarzenie daleko wykraczające poza branżowe spotkanie. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 10 tys. osób. Tak jak Antoine nie był tylko „mistrzem nożyczek”, tak też SIERADZ OPEN HAIR FESTIVAL nie opowiada jedynie o włosach. Druga edycja tego wydarzenia, która odbyła się pod hasłem „Życie i teatr”, pokazywała związki fryzjerstwa i teatru. Motyw przewodni trzeciej edycji „Fryzjerzy i gwiazdy sprawił, że festiwal był opowieścią o narodzinach zawodu stylisty. Tematem ubiegłorocznego festiwalu była relacja „Mistrz i uczeń”. Teraz czas na „Magię fryzjerstwa”.

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz. 

PROGRAM FESTIWALU

20 lipca 2013 r. (sobota)

Rynek, Teatr Miejski, Centrum Informacji Kulturalnej
• 10.00 – 18.00 – Warsztaty artystyczne
Plac Wojewódzki
• 20.00 – 22.00 – Wybory Miss Open Hair
• 21.30 – Hair Fashion – „Antoine 2013” – Roman Chruściel i Dariusz Jędrzejek
• 22.00 – 23.00 – „Magiczne widowisko” – Maciej Pol
• 23.00 – 24.00 – Koncert Kate Ryan


21 lipca 2013 r. (niedziela)

Starostwo Powiatowe (sala C)
• 9.00 – 14.00 – XXIX Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine`a Cierplikowskiego

Rynek
• 15.00 – 17.00 – Bicie rekordu w jednoczesnej stylizacji fryzur
Plac Wojewódzki
• 20.00 – 20.45 – „Antoine” – pokaz mistrzów fryzjerstwa z Clubu Antoine pod okiem Roberta Grzempowskiego
• 21.00 – 21.45 – „Magia metamorfoz” z udziałem Milek Design oraz gwiazd kina i estrady
• 22.00 – 23.00 – Koncert zespołu Perfect
• 23.15 – 23.30 – Pokaz pirotechniczny z podkładem muzycznym

 

Tematy:

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ