Skóra, Włosy, Paznokcie

W fachowej terminologii medycznej wyraz cellulit zastępuje się pojęciem lipodystrofia. Lipodystrofie możemy zdefiniować jako wielo-przyczynowe zanikanie tkanki tłuszczowej. Przykładem który wywołuje to zjawisko jest miejscowe wstrzykiwanie insuliny u cukrzyków powodujące zmiany na powierzchni skóry. Kolejnym przykładem jest stosowanie diet, w których w wyniku utraty tkanki tłuszczowej powstają zmiany na skórze potocznie zwane cellulitem. Przyczyny tego zjawiska nie są dokładnie poznane, ale przyznaje się im tło autoimmunologiczne, zjawisko to też może mieć podłoże genetyczne. Zazwyczaj zjawisko to nasila się w okresie dojrzewania. Efektem jest pofałdowana i nierówna powierzchnia skóry bioder, ud, kolan, pośladków, ramion i sutków. Czasami w tych obszarach widoczne są guzki, które mogą powodować ból. Zjawisko to występuje zazwyczaj u kobiet w młodym wieku, w czasie ciąży bądź menopauzy w wyniku burzliwej działalności estrogenów oraz innych hormonów. Rzadko występuje u mężczyzn. Problem ten dotyka miliony kobiet na całym świecie.


Niestety lipodystrofia nie wygląda estetycznie na ciele kobiety, dlatego szukają one skutecznych sposobów na pozbycie się cellulitu. Potocznie nazywana jest także pomarańczową skórką.

Dodatkowo tworzenie się tak zwanej pomarańczowej skórki sprzyja niezdrowy tryb życia czyli brak ruchu, problemy z nadwagą i niewłaściwe odżywianie a dokładnie dieta bogata w duże ilości węglowodanów. Niewskazane są także długie gorące kąpiele oraz długotrwały stres. Generalnie na świecie nie wymyślono sposobu aby całkowicie pozbyć się cellulitu.

Istnieją różne metody takie jak zabiegi przeciwko cellulitowi, diety odchudzające, kosmetyki na cellulit, leki antycellulitowe, ćwiczenia i masaże na cellulit, domowe sposoby na cellulit. Niestety żadna z tych metod nie pozwoli pozbyć się całkowicie cellulitu, ponieważ naukowcy nie zbadali dokładnie genezy powstawania cellulitu dlatego też nie ma jednego dokładnego sposobu.

 

Tematy: