Skóra, Włosy, Paznokcie

Życie każdej kobiety podzielone jest na kilka okresów, w trakcie których nasze ciało zmienia się - zarówno w sferze funkcjonalnej, jak i estetycznej. Zmiany pojawiają się w każdym okresie, niezależnie od tego, czy kobieta jest młoda, dorosła czy może znajduje się w wieku dojrzałym.

Jednym z najburzliwszych i najtrudniejszych etapów jest menopauza. Z powodu spadku poziomu hormonów w kobiecym ciele (zwykle następuje to pomiędzy 45. a 55. rokiem życia), musi ona zmagać się m.in. z uderzeniami gorąca, spadkiem libido czy pogorszeniem nastroju. Zmianom ulega również skóra. Dochodzi do ubytku włókien kolagenowych, zapadania się policzków, wiotczenia skóry, spadku jej jędrności, wytrzymałości, możliwości regeneracyjnych oraz stopnia nawilżenia. Efektem tego jest oczywiście mniej atrakcyjny wygląd, co dla wielu kobiet jest sytuacją niezwykle trudną. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie z nią poradzić. W jaki więc sposób pielęgnować skórę po tym niezwykle trudnym okresie?

Odbudowujące kosmetyki

Najważniejszą kwestią podczas odbudowywania naszej skóry jest to, aby dostarczyć jej sporą dawkę składników aktywnych, a także nawilżających.

Wszystko to sprawia, iż musimy skupiać baczną uwagę na to, jakie kremy nawilżające kupujemy. Powinny być one bogate w witaminę C (pozwoli ona usprawnić proces produkcji kolagenu), B5, E oraz retinoidy, które są pochodnymi witaminy A. Witaminy pozwolą spowolnić wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry.

Poza witaminami, nasz organizm potrzebuje również elastyny, która ujędrni i wzmocni skórę oraz kwasu hialuronowego odpowiadającego za odpowiednie nawilżenie. Wszystkie te składniki tracimy podczas okresu menopauzy, dlatego należy je do organizmu ponownie dostarczyć. Krótka analiza składu kosmetyków, w które się zaopatrujemy z pewnością pozwoli nam dokonać właściwego wyboru. Polecanym kremem do tego typu skóry jest np. https://www.apo-discounter.pl/pielegnacja-twarzy-vichy-neovadiol-c-768_301_991_342.html

Siła natury

To jednak niejedyne substancje, które mogą pomóc nam odbudować strukturę skóry. Niezwykle skuteczne okażą się również kwasy omega -3, -6 oraz -9, które działają przeciwzmarszczkowo oraz regeneracyjnie. Warto zainteresować się również tak zwanymi fitoestrogenami - związkami pochodzącymi z roślin - między innymi ze słonecznika oraz soi. Są w stanie wzmocnić odporność skóry oraz poprawić jej strukturę, dzięki czemu nasz owal twarzy podniesie się i napnie.

W szeroko pojętej dziedzinie kosmetologii warto zwrócić uwagę również na to, jakie efekty może nam przynieść peeling, który sprawia, że nasza skóra lepiej oddycha i jest po prostu gładsza. Zabieg ten pobudza również czynności regeneracyjne. W okresie po menopauzie powinniśmy wykonywać go przynajmniej raz w tygodniu, dzięki czemu skóra bardzo szybko się odbuduje. Jeszcze częściej warto stosować tak zwane maseczki nawilżające, które wpłyną na kondycję głębszych warstw.

Co jeszcze możemy zrobić?

Bardzo ważna w odbudowie skóry jest także dieta. Nasze nawyki żywieniowe powinny zostać w taki sposób dostosowane, abyśmy jadły więcej owoców i warzyw. Posiadają one mnóstwo składników odżywczych, które znacząco poprawią kondycję skóry.

Jak nietrudno się domyślić, na naszą niekorzyść działa palenie papierosów. Powinnyśmy ograniczyć ten nałóg, a najlepiej w ogóle się od niego uwolnić. To samo tyczy się zbyt częstej zażywania kąpieli słonecznych. Bardzo źle wpływają one na cerę i należy ich unikać.

Po menopauzie ważne jest również to, aby w sposób odpowiedni zadbać o skórę szyi, która staje się bardzo wiotka. Aby poprawić jej kondycję, trzeba używać kosmetyków natłuszczających. Powinniśmy je wklepywać, co dodatkowo ujędrni skórę. Pielęgnacja oprzeć się może także na emulsji bogatej w hormony. Przepisać nam ją może dermatolog. Dzięki niej naskórek zostanie odbudowany od środka, co oczywiście przełoży się na jego wygląd.

Poza licznymi kosmetykami, środkami regenerującymi oraz żywnością, zdrowy i piękny wygląd zyskać możemy również poprzez regularną aktywność fizyczną. Naprawdę warto przekonać się do ruchu, bowiem będzie on dla nas prawdziwą zdrowotną bombą, która, wraz ze wspomnianymi składnikami, sprawi, że nasza skóra odzyska swoje atrakcyjne oblicze.

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ