Skóra, Włosy, Paznokcie

Problem swędzenia skóry

Swędzenie skóry to nic innego jak reakcja zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze właściwej na podrażnienia wywołane przez bodźce chemiczne lub mechaniczne, np. delikatne muskanie. Świąd może występować na skutek podrażnienia i zanikać, kiedy ustanie kontakt z wywołującą reakcje substancją, ale może także być objawem różnych chorób. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny oraz jak radzić sobie ze swędzeniem skóry.

W jakich chorobach występuje swędzenie skóry

Swędzenie skóry występuje często u osób zdrowych, na skutek przesuszenia spowodowanego np. zbyt częstym przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach lub wypijaniem zbyt małych ilości płynów. Skóra może reagować świądem także na drażniące zakończenia nerwowe tkaniny, np. naturalną wełnę, a także na ugryzienia owadów i pajęczaków.

Swędzenie skóry jest często objawem alergii kontaktowej, wywołanej kontaktem z substancjami takimi jak nikiel, lateks, proszki i płyny do prania, a także niektóre kosmetyki, zwłaszcza silnie perfumowane. Towarzyszy nieodłącznie atopowemu zapaleniu skóry u dzieci i dorosłych, a także wszelkiego rodzaju pokrzywkom i liszajom. Swędzeniem skóry objawiają się choroby narządów i układów wewnętrznych, takie jak cukrzyca, zapalenie wątroby oraz nadczynność tarczycy, które często nie są kojarzone z problemami skórnymi. Warto mieć to na uwadze podczas wizyty u lekarza i w trakcie wywiadu wspomnieć również o tego rodzaju dolegliwościach. Miejscowy świąd może być spowodowany grzybicą dłoni lub stóp, a także świerzbem lub wszawicą.

Jak radzić sobie ze swędzeniem skóry?

Jeżeli swędzenie skóry nasila się lub występuje częściej niż zazwyczaj, a także jeśli nie da się go wyjaśnić np. chwilowym podrażnieniem, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaplanuje odpowiednie leczenie. Warto także korzystać z kremów łagodzących swędzenie skóry, takich jak Bepanthen Sensiderm, który pomaga przywrócić równowagę skórze podczas atopowego zapalania skóry, alergii oraz podrażnień. Dzięki specjalnym lipidom LLT krem pomaga przywrócić skórze naturalną strukturę międzykomórkową, chroniąc przed podrażnieniami, suchością i nadmiernym przesuszeniem. Dzięki strukturze blaszkowej, inaczej zwanej lamelarną, krem wpasowuję się w uszkodzony naskórek i pomaga go odbudować. Dzięki kompleksowemu działaniu w warstwie lipidowej krem przywraca naturalną barierę ochronną skóry, chroniąc przed przeznaskórkową utratą wody, a dzięki zawartości dekspantenolu wpomaga proces regeneracji.

Krem zapobiegający swędzeniu skóry warto stosować miejscowo w przypadku wystąpienia objawów. Można nakładać go wielokrotnie w ciągu dnia, zależnie od nasilenia swędzenia.

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ