Skóra, Włosy, Paznokcie

Atopia to choroba genetyczna, która zwiększa podatność na alergie. Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz więcej osób − według medycznych statystyk problem ten może dotyczyć nawet 12% populacji! Niestety AZS jest chorobą nieuleczalną, a alergie skórne lubią powracać. Żeby im zapobiegać, a także je łagodzić, warto dbać o skórę i dobierać właściwie kosmetyki do skóry atopowej. A jakie kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych wybrać?

Czym jest skóra atopowa?

Atopia ujawnia się zwykle już w wieku dziecięcym. Zdarzają się jednak przypadki, że atopowe zapalenie skóry zostaje zdiagnozowane dopiero po 50. roku życia. Do dziś nie znamy dokładnej przyczyny atopowego zapalenia skóry. Jest to jednak reakcja alergiczna skóry na bardzo różne alergeny.

Właśnie dlatego skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i wyczulona na wiele rodzajów kosmetyków – z parabenami, perfumowane, a nawet te do makijażu. Atopowe zapalenie skóry może uaktywnić się nawet przy niewłaściwej diecie.

To, co najczęściej dzieje się przy AZS, to uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry − Twoja skóra traci naturalną ochronę. Skóra przez to szybciej wysycha, a do jej głębszych warstw łatwiej dostają się czynniki drażniące. AZS potrafi być też bardzo zdradliwe, ponieważ pojawia się na skórze w tzw. rzutach. Może zdarzyć się, że Twój organizm przejdzie w długi okres remisji, gdy nie będziesz odczuwać żadnych dolegliwości skórnych. Jednak niewielki błąd w pielęgnacji, kontakt z alergenem lub inna niewiadoma przyczyna może doprowadzić do nawrotu choroby i bolesnych reakcji na skórze.

Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych − jakie wybrać?

Przy pielęgnacji skóry atopowej kluczowe jest wybranie właściwych kosmetyków. Krem do skóry atopowej zawsze lepiej nabyć w aptece (duży wybór daje Ci np. apteka internetowa). Bardzo ważne jest, żeby takie kosmetyki były hipoalergiczne, zawierały substancje łagodzące i nie podrażniały skóry. Unikaj wszelkich kosmetyków perfumowanych czy tych z parabenami (to właśnie te składniki często stanowią alergen).

Ze względu na to, że skóra atopowa często ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, istotne jest, aby kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych zawierały bezpieczne, hipoalergiczne emolienty. Tego typu substancje pomogą Ci stopniowo odbudować uszkodzony naskórek i ochronić go przed nadmiernym wysychaniem i dalszymi uszkodzeniami skóry. Krem na atopowe zapalenie skóry może zawierać ceramidy, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe czy inne, hipoalergiczne substancje natłuszczające.

Krem na atopowe zapalenie skóry stosuj regularnie, nawet 2−3 razy dziennie – a jeżeli czujesz taką potrzebę, nawet częściej. Pamiętaj też, że Twój przesuszony naskórek potrzebuje również dobrego nawilżenia. Możesz zatem wybrać kosmetyki z pantenolem lub niskim stężeniem mocznika (poniżej 10%).

Jeżeli odczuwasz bardzo poważne objawy AZS, udaj się do dermatologa. On przepisze Ci odpowiednią maść na atopowe zapalenie skóry. Dermatolog może Ci także polecić dobre i sprawdzone serie kosmetyków, także płynów do mycia skóry.

Pielęgnacja – balsam do skóry atopowej i co jeszcze?

Okresy wyciszenia choroby i jej nagłe powroty sprawiają, że odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej powinna być stosowana zawsze. Kremy i maści ochronne na AZS to właściwie podstawa. Nie zapominaj jednak o drobnych, codziennych czynnościach, które ochronią Twój wrażliwy naskórek.

Staraj się unikać gorących kąpieli – wysuszają one skórę. Warto też stosować odpowiednie płyny i żele do mycia ciała przeznaczone do skóry atopowej. Normalne mydła mogą Cię uczulać. Poza tym, mydło ma bardzo zasadowe pH, tymczasem Twoja skóra ma odczyn lekko kwaśny – oznacza to, że mydło może wysuszać skórę.

Pamiętaj, że odpowiedniej pielęgnacji wymaga cała Twoja skóra, nie tylko twarz. Dlatego zadbaj o dobry balsam do skóry atopowej, który zabezpieczy także Twoje nogi, ręce, brzuch, plecy czy dekolt. W okresach jesieni i zimy na zmiany atopowe bardzo narażone są dłonie, dlatego warto, aby były zabezpieczone odpowiednim kremem z emolientami.