Odchudzanie / Dietetyka

Otyłość w mieście i na wsi

Według najnowszych badań naukowców Instytutu Ewaluacji i Metryki Zdrowotnej Uniwersytetu stanu Waszyngton niemal jedna trzecia ludności jest otyła, zaś w naszym kraju problem ten dotyczy połowy dorosłych obywateli i prawie jednej czwartej dzieci i młodzieży.

Dane te są niepokojące, ponieważ otyłość jest przyczyną wielu chorób, np. cukrzycy i chorób serca, a także wpływa negatywnie na jakość życia człowieka.

 

Podstawowym czynnikiem zwiększającym odsetek ludzi otyłych jest przyjmowanie zbyt dużej ilości pożywienia w stosunku do zapotrzebowania energetycznego. Ludzie spożywają coraz więcej pokarmów, porcje są coraz większe i coraz bardziej kaloryczne, zaś tryb życia nie pozwala na spalenie przyjętych kalorii. Półki sklepowe uginają się od dań gotowych, zawierających mnóstwo chemicznych dodatków, ukrytych cukrów oraz przekąsek będących źródłem pustych kalorii. Szerząca się otyłość powinna skłonić nie tylko do refleksji, ale i pobudzić do aktywnego działania ośrodki rządowe i pozarządowe w celu edukacji obywateli w kwestii zdrowego odżywiania oraz konieczności zmiany trybu życia. Edukacja powinna objąć przede wszystkim szkoły, gdyż wpojenie pewnych zasad dzieciom nie tylko będzie miało szanse na trwałe efekty w ich dorosłym życiu, lecz może wywrzeć presję na rodziców, którzy pod wpływem dzieci szybciej zmienią swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

 

Sprzedaż zdrowej żywności bezpośrednio w sklepikach szkolnych oraz zdrowe posiłki serwowane od najmłodszych lat w stołówkach szkolnych powinny być z największą dbałością przygotowywane w sposób atrakcyjny dla oka i podniebienia. Warsztaty kulinarne dla młodzieży i dorosłych, propagowanie własnych hodowli ziół i warzyw oraz edukacja dotycząca czytania etykiet na produktach spożywczych to tylko kilka pomysłów, które mogą przyczynić się do skutecznej walki z nadwagą. Zadbanie o atrakcyjność zajęć sportowych przez szkoły, w ramach lekcji wychowania fizycznego, ale i zajęć pozalekcyjnych to prosta droga do rozbudzenia w młodych ludziach zamiłowania do ruchu i wysiłku fizycznego.

 

Propagowanie lokalnych atrakcji turystycznych czy zajęć rekreacyjno-sportowych przez gminne ośrodki może pobudzić osoby w średnim i podeszłym wieku, zwłaszcza w małych ośrodkach do zmiany trybu życia. Popularność telewizyjnych programów kulinarnych również powinna skłonić ich twórców do zamieszczania w nich odpowiednich wskazówek żywieniowych.

 

Jedynie kompleksowe działania mogą wpłynąć na zmianę codziennych przyzwyczajeń obywateli, zwiększyć ich świadomość zdrowotną i zapobiec dalszemu tyciu społeczeństwa.