Odchudzanie / Dietetyka

Food suplements, po polsku suplementy żywności względnie odżywki to koncentraty, wzbogacone o określone składniki i zestawione według ściśle określonych kryteriów po to, aby spełniać szczególne wymagania odżywcze. Stosowanie ich nie jest koniecznością, jednakże badania potwierdzają że stosowanie ich przyśpiesza wyniki sportowca.

Często sportowcy, ale nie tylko oni, z różnych przyczyn, natury fizycznej, fizjologicznej, środowiskowej czy towarzyskiej, mogą posiadać zwiększone zapotrzebowanie na określone składniki pokarmowe. Niestety, jeżeli zapotrzebowanie to nie może zostać pokryte na drodze normalnego odżywiania to nieodłącznie  rodzi się potrzeba tzw. „suplementacji”, czyli wzbogacania żywienia w odżywki – suplementy.

Brak suplementacji prowadzi często do niedoboru niektórych substancji o odżywczych. Skutkiem może być drastyczny spadek formy i witalności, a w krańcowych przypadkach nawet wystąpienie objawów chorobowych. Aby tego uniknąć można stosowa odżywki – celowo skomponowane odpowiednio dobrane, posiadające wysoko skoncentrowane mikro i makro składniki pożywienia, pozostających  w uzasadnionym fizjologicznie, ściśle wyważonym wzajemnym stosunku.

Suplementy względnie odżywki mają wpływ na wzrost formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej, poprawy ogólnego dobrego samopoczucia, przypływu sił witalnych i energii, lub nawet zwiększenia popędu seksualnego. Są szczególnie ważne dla sportowców, ludzi o aktywnym trybie życia, a także dla osób walczących z nadwagą, osób w podeszłym wieku, czy po przebytej rekonwalescencji.

Nie należy mylić suplementów z lekami, suplementy służą głównie wzbogacaniu i uzupełnianiu diety i nie są na receptę, podlegają kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Leki pełnią przede wszystkim funkcje naprawcze, podlegają prawu farmaceutycznemu. Odżywki mogą również działać wzmacniająco, wpływać na przyrost mięśni, optymalizować przemianę materii, czy podnosić poziom testosteronu. Nie można nie wspomnieć, w tej materii, o działaniu Probolanu 50,  który to jest jednym z chętniej kupowanych suplementów będących alternatywą dla sterydów. Odżywki zawierają określone składniki pokarmowe, pochodzące z naturalnych surowców, łączone ze sobą w odpowiedniej ilości, która jest usprawiedliwiona z punktu widzenia fizjologii żywienia.

Faktem jest również, że dla osób w średnim wieku i osób starszych obciążenie, które dla młodego organizmu można jeszcze zaszeregować jako normalne, jest już ciężką pracą i zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pożywienia wzrasta podobnie jak w sporcie wyczynowym. Wiedza na temat zasad żywienia, umożliwia dobranie suplementów odpowiednio do indywidualnych potrzeb organizmu i pozwala optymalnie uzupełnić codzienną dietę.

Czy ich potrzebujesz, na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam.