Odchudzanie / Dietetyka

Genodieta - Dieta, a geny

Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszym problemem w Polsce, mierzy się z nim ponad połowa dorosłych mieszkańców naszego kraju i ok. 20% dzieci. Jak wiadomo, nadmierna waga znacznie zwiększa ryzyko rozwoju takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca - warto więc podjąć działania, które zapewnią zrzucenie zbędnych kilogramów.

Jadłospis zapisany w genach

Powszechnie stosowane diety oraz popularne środki odchudzające często zamiast pomóc, bardziej szkodzą organizmowi - nie istnieje bowiem uniwersalna dieta, która byłaby dobra dla wszystkich. Bezpieczną i skuteczną metodą na redukcję masy ciała jest natomiast genodieta, która oparta jest na DNA danej osoby. Oznacza to, że zalecenia żywieniowe opracowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, tak aby mógł odżywiać się on zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem swojego organizmu. Sposób odżywiania oparty na kodzie genetycznym jest możliwy dzięki badaniu Genodiet ® Completo, które polega na analizie kilkunastu genów odpowiedzialnych za procesy metaboliczne składników pokarmowych. Badanie to opracowali badacze z uniwersytetów we Włoszech i Stanach Zjednoczonych na podstawie tysięcy publikacji naukowych. Świadczy to o wiarygodności i skuteczności badania Genodiet ® Completo - jest ono rekomendowane przez lekarzy, dietetyków i fizjologów żywienia.

Badanie Genodiet ® Completo wykonuje się jednorazowo, ponieważ nasze DNA pozostaje niezmienne przez całe życie. Można je przeprowadzić w dowolnym momencie życia - nigdy nie jest zbyt późno na wprowadzenie do diety zmian, dzięki którym bezpiecznie uzyskamy optymalną wagę i poprawi się nasz stan zdrowia - mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu Zdrowegeny.pl

Badanie Genodiet ® złożone jest z trzech modułów - Slim, Sensor i Health. Dzięki modułowi Slim możliwe jest uzyskanie informacji, jak nasz organizm radzi sobie z metabolizowaniem tłuszczów, węglowodanów oraz czy posiadamy niekorzystny wariant genu otyłości, przez co ryzyko nadmiernej wagi jest u nas zwiększone. Poznanie własnych predyspozycji jest bardzo istotne - na przykład osoby, które najlepiej metabolizują tłuszcze powinny spożywać większe ich ilości niż zalecają dietetycy (w celu redukcji masy ciała zazwyczaj zaleca się zmniejszenie spożycia tłuszczów). Predyspozycje do nadwagi i otyłości da się jednak kontrolować poprzez odpowiednią dietę i tryb życia - sposób odżywiania oparty na kodzie genetycznym to doskonała metoda pozwalająca na osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej masy ciała, nawet gdy mamy genetyczną skłonność do nadwagi. Dzięki badaniu Genodiet ® Completo dowiemy się również, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy dla naszego organizmu.

Genodieta to również klucz do zdrowia

Oprócz modułu Slim, w ramach badania Genodiet ® Completo realizowane są także moduły Health i Sensor. Moduł Sensor sprawdza, czy w naszym DNA obecne są predyspozycje do nadwrażliwości lub nietolerancji pokarmowych (na laktozę, gluten, sód czy kofeinę). Moduł Health natomiast obejmuje analizę genów odpowiedzialnych za metabolizm związków bardzo ważnych dla właściwego funkcjonowania organizmu - np. wapnia, witamin D i B9 czy homocysteiny. Dzięki temu możliwe jest takie zmodyfikowanie dotychczasowej diety, żeby dokładnie pokrywała ona zapotrzebowanie na poszczególne składniki - to z kolei zapobiegnie występowaniu w przyszłości takich schorzeń jak cukrzyca, osteoporoza czy zawał serca. Dieta zgodna z własnym DNA to także sposób na wzmocnienie układu immunologicznego, co zmniejszy ryzyko infekcji i chorób autoimmunologicznych. Wykonując badanie Genodiet ® sprawdzimy także, jak w naszym organizmie przebiegają procesy detoksykacyjne - eliminowanie wolnych rodników i toksyn ma ogromne znaczenie m.in. w profilaktyce nowotworów złośliwych.

Jeżeli procesy detoksykacyjne są zaburzone, konieczne jest wspomaganie organizmu poprzez systematyczne dostarczanie mu odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy wraz z dietą - dodaje Magdalena Sikora.

Tematy: