Najzdrowszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest zmiana nawyków żywieniowych. Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na to co jemy, jak często jemy i aby nie podjadać pomiędzy (wiem, wiem, film bez chipsów to nie to samo). I być cierpliwym, bo nie jest to jedna z diet cud, a zmiana swoich przyzwyczajeń, które chcemy na stałe wprowadzić w nasze życie.
Najważniejszą zmianą jest zastąpienie dotychczasowego rozkładu i wielkości posiłków na pięć małych porcji spożywanych co 2 – 4 godziny. Zapobiegnie to zaleganiu jedzenia w żołądku i przyspieszy metabolizm. Kolejna zmiana polega na zbilansowaniu każdego z tych posiłków tak, aby dostarczać odpowiednią ilość wartości odżywczych.
Najważniejsze to wyrobić w sobie nawyk, a to, w dobie aplikacji mobilnych i smartfonów jest bardzo ułatwione. Można znaleźć różnego rodzaju plannery żywieniowe wraz z gotowymi przepisami, które nie tylko przypomną o porze posiłku, ale też będą sumować kalorie i wartości odżywcze. Proste, prawda?
Ważne, żeby swoją dietę urozmaicać o owoce i warzywa. WHO rekomenduje spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, których łączna waga powinna wynosić 500g. Pamiętaj, że szklanka soku również jest uważana za porcję – to wiele ułatwia.
Co do godzin – warto trzymać się określonego rytmu, który zaleca spożywanie posiłków mniej więcej co 3 godziny, mniej więcej o tym samym czasie każdego dnia. Najważniejsze żeby śniadanie spożyć maksymalnie 1,5h po obudzeniu się, a kolację 2 – 3h przed pójściem spać. Mit niejedzenia po godzinie 18:00 został oficjalnie obalony.
Istnieją pewne wskazania co do procentowego udziału kalorii każdego posiłku w ciągu dnia. Można się z nimi zapoznać np. tutaj: 5 posiłków dziennie, czyli jeść mało, ale często. Kierowanie się tymi wskazówkami pomoże nam jeszcze lepiej zbilansować dietę oraz wpłynie na nasze samopoczucie i przemianę materii.
Jak widzisz, dieta i zdrowe odżywianie to nie tylko wyrzeczenia i katorżnicze diety. To przede wszystkim rozsądek i umiar w doborze tego, co kładziemy na naszych talerzach.