Odchudzanie / Dietetyka

Długie godziny na siłowni, perfekcyjnie dopasowany plan, odpowiednia kaloryczność diety i regularne godziny posiłków - takie zmiany w swoim sposobie życia wprowadza wiele osób, które planują zmienić swoją sylwetkę w tą wymarzoną. Na początku zazwyczaj idzie dobrze, szybko pojawiają się efekty, mięśnie zaczynają powoli rysować się na ciele. A potem następuje przestój. A wystarczy wcześniej sprawdzić jakie są zalety stosowania suplementów i odżywek dla osób trenujących na siłowni.

 

Co to są suplementy?

Zalety stosowania suplementów i odżywek dla osób trenujących na siłowni

Najpopularniejsze suplementy i odżywki

Co to są suplementy?

Na pewno każdy, kto chociaż raz był na siłowni o nich słyszał. Opakowania z suplementami i odżywkami dumnie prezentują się na półce każdej recepcji i są też często polecane przez jej pracowników. Każdy też słyszał o sterydach, które wydają się środkami mocno podejrzanymi i które mają przyspieszyć budowę masy mięśniowej. Jak brzmi prawda o tych tajemniczych środkach?

Zalety stosowania suplementów i odżywek dla osób trenujących na siłowni jest w stanie wymienić każdy trener. Substancje te mają jedną podstawową funkcję - powinny uzupełniać niedobory składników. Każdy kto ćwiczy na siłowni potrzebuje tych składników do budowania masy mięśniowej ciała. Analizą ewentualnych braków tych substancji zajmuje się zazwyczaj dietetyk lub specjalista do spraw treningów.

Zalety stosowania suplementów i odżywek dla osób trenujących na siłowni

Suplementy i odżywki pozwalają uzupełnić deficyty białek, makro i mikroelementów, witamin i aminokwasów. Porady ekspertów z zakresu suplementacji i diety sugerują, że można w ten sposób uniknąć zapychania się niepotrzebnymi kaloriami. Kolejnym plusem jest brak uczucia senności i ociężałości, które często pojawia się po spożyciu dużej ilości jedzenia. Zalet stosowania suplementów i odżywek dla osób trenujących na siłowni jest jeszcze więcej. Przede wszystkim ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego mają niesamowity wpływ na wzmocnienie układu immunologicznego. Pomagają też w polepszeniu sprawności fizycznej, a także niwelują zmęczenie po treningu. Kolejnym plusem jest także poprawienie koncentracji - zarówno w czasie treningu, jak i po nim. Dzięki zażywaniu tak zwanych “supli” organizm dużo szybciej regeneruje się po wysiłku. Działają także antykatabolicznie - czyli hamują rozpad białek w organizmie. Co ważne niektóre substancje można dostarczyć do organizmu, tylko za pomocą suplementacji diety.

Najpopularniejsze suplementy i odżywki

Na rynku można spotkać różnego rodzaju suplementy. Zdaniem producentów, każdy produkt dostarcza kilkadziesiąt różnych składników. Zalety stosowania odżywek i suplementów dla osób trenujących na siłowni są niebywałe, ale sama suplementacja nie spełni swoich efektów bez treningu.

Jednym z najskuteczniejszych suplementów jest kreatyna, stosowana zwłaszcza przy treningach siłowych. Stosowanie tego środka zwiększa energię i pozwala na większą intensywność treningu. Kolejnym jest białko serwatkowe - najczęściej kupowany suplement na świecie. Zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy i szybko wchłania się do organizmu. Oprócz tego ważne są również witaminy i minerały (zwykle pomijane u osób, które rozpoczynają przygodę z siłownią). Te pozwalają na większą wydajność mięśni i przyspieszają regenerację. Świetnym środkiem podkręcającym metabolizm są kwasy omega-3. Ich zaletą jest też wspomaganie krążenia krwi, które pozwala łatwiej przetransportować białka i węglowodany. Wybór suplementów i odżywek jest ogromny, dlatego warto skonsultować ich stosowanie ze specjalistą.

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE