Odchudzanie / Dietetyka

dieta 2500 kcal

Chcesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej albo po prostu zależy Ci na utrzymaniu optymalnej masy ciała? Musisz znać zapotrzebowanie energetyczne swojego organizmu, co pozwoli Ci dopasować kaloryczność posiłków do potrzeb. Sprawdź, komu polecana jest dieta 2500 kcal i dowiedz się, jakie są wskazania do jej stosowania.

 

Sposób odżywiania musi odpowiadać na indywidualne potrzeby organizmu, tj. zapotrzebowanie energetyczne. Zmienia się ono nie tylko w zależności od płci czy wieku, ale również aktywności fizycznej i pracy. Na jego podstawie można opracować dietę, dzięki której będzie można osiągnąć konkretne cele, np. pozbyć się nadmiaru kilogramów, utrzymać dotychczasową masę ciała, przybrać na wadze.

Dieta 2500 kcal – zasady

Dieta 2500 kcal należy do grupy diet wysokokalorycznych. Stanowi jadłospis przygotowany w taki sposób, aby wartość energetyczna posiłków wynosiła ok. 2500 kcal. Jest prawidłowo zbilansowana – tak, aby dostarczać wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stawia na różnorodność produktów, dzięki czemu nie nudzi się zbyt szybko.

Dostępne w ramach diety kalorie zostały rozdzielone na 5 posiłków, z których to śniadanie i drugie śniadanie powinny pokrywać znaczną część zapotrzebowania energetycznego. Zaleca się, aby kolacja była lżejsza – najlepiej spożyta na kilka godzin przed snem.

Ważne jest, aby spożywać mniejsze porcje w krótszych odstępach czasowych – co 3-4 godziny. Zapewni to stały dopływ pożywienia, dzięki czemu zniknie chęć podjadania między posiłkami.

Co jeść w ramach diety 2500 kcal?

Dieta 2500 kcal powinna dostarczać wszystkie makroskładniki w optymalnych proporcjach i pochodzące z rekomendowanych źródeł.

 • Węglowodany – są głównym dostarczycielem energii. Ważne jest, by spożywać przede wszystkim produkty bogate w węglowodany złożone, np. kasze, makarony, ciemne pieczywo. Należy przy tym ograniczyć cukry proste.
 • Białko – stanowi budulec wartościowej masy mięśniowej. Dobrym jego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, np. drób, wołowina, tłuste ryby. Warto sięgać także po nabiał.
 • Tłuszcze – szczególnie polecane są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są m.in. tłuste ryby, oleje roślinne, nasiona i orzechy.

Dieta 2500 kcal – dla kogo?

W związku z tym, że dieta 2500 kcal jest dietą wysokokaloryczną, nie każdemu przyniesie oczekiwany spadek masy ciała. Powstała przede wszystkim z myślą o:

 • osobach, którym zależy na budowie wartościowej masy mięśniowej
 • osobach starszych
 • pacjentach w stanach chorobowych lub w trakcie rekonwalescencji
 • osobach prowadzących intensywny tryb życia.

Jakich efektów można oczekiwać po diecie 2500 kcal?

Dobrze zbilansowana dieta 2500 kcal pozwoli osiągnąć założone cele. W zależności od tego, czego oczekujesz, może pomóc np.:

 • zwiększyć przyrost masy mięśniowej (przy jednoczesnym odpowiednio dobranym treningu)
 • utrzymać optymalną masę ciała
 • zachować siły witalne i wpłynąć na poprawę kondycji zdrowotnej
 • wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć planowanie posiłków w ramach diety 2500 kcal, zainteresuj się cateringiem dietetycznym. Otrzymywane codzienne dania będą prawidłowo zbilansowane, dzięki czemu ominie Cię konieczność samodzielnego liczenia i komponowania jadłospisu.

 

 

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE