Odchudzanie / Dietetyka

keto

Wśród modnych modeli żywienia pojawiła się ostatnio dieta ketogeniczna. Jak to w przypadku zdrowego odżywiania się, pojawia się wokół tego tematu wiele kontrowersji. Dlaczego? Na czym polega dieta keto i czy warto ją stosować?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to model odżywiania się, w którym liczy się maksymalne ograniczenie ilości węglowodanów w spożywanych posiłkach na rzecz tłuszczy. Stąd też wywodzi się nazwa, ponieważ rozwija się tzw. stan ketozy, czyli zwiększa się poziom ciał ketonowych. Co to dokładnie oznacza? Organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu, który gromadzi się w komórkach, zamiast z glukozy. Przez wielu specjalistów stan ketozy uznawany jest za sprzyjający odżywianiu. Przez niedobór węglowodanów, dochodzi do szybkiego spalania tłuszczu, który zamienia się w energię. Niestety, nie jest to dobra propozycja dla każdego, ponieważ samopoczucie zamiast się polepszać, może być o wiele gorsze. To ze względu na niski poziom insuliny. Warto wcześniej porozmawiać z lekarzem albo dietetykiem.

Istnieje wiele założeń, co do proporcji spożywania tłuszczy do węglowodanów i białek. Niektóre warianty zakładają maksymalne ograniczenie np. produktów mącznych. Tym samym tłuszcze zajmują aż 90% składników. Inne modele odżywiania mogą zakładać, że liczba węglowodanów będzie zajmować 17% albo nawet 30%. Który wariant diety keto jest najlepszy? Najlepiej skontaktować się z dietetykiem. To może być jednak kosztowne, dlatego szybki kredyt powinien Ci pomóc finansowo.

Jak wygląda dieta keto w praktyce?

Spożycie węglowodanów w diecie ketogenicznej powinno spaść do minimum. Mówi się nawet o 50 gramach na dobę, czyli to... pół woreczka ryżu. W diecie powinno zminimalizować się spożywanie chleba, makaronu, płatków zbożowych i kukurydzianych oraz produktów mlecznych. Z kolei wskazane jest mięso, oliwa z oliwek oraz nabiał, który jest bogaty w tłuszcz. Sugeruje się, aby ograniczyć słodycze i napoje gazowane. Co ciekawe, dotyczy to również warzyw, które powszechnie uznawane są za zdrowe i dostarczają wielu składników odżywczych oraz witamin. W diecie ketogenicznej dopuszcza się tylko niektóre z nich, w tym ogórki zielone, szpinak, brokuł, paprykę, pomidory, awokado czy cukinię. To wszystkie te warzywa, które mają wysoki poziom tłuszczu.

Czy warto stosować dietę keto?

Dieta ketogeniczna może mieć wiele pozytywnych aspektów. Wśród nich jest zmniejszenie ryzyka cukrzycy, migreny czy zachorowania na nowotwory. Ponadto, ze względu na dużą ilość tłuszczy, nie czuje się uczucia głodu. Wbrew pozorom, można zauważyć też skutki w postaci zmniejszenia masy ciała oraz brak spadków energii w ciągu dnia. To zasługa ograniczenia cukru.

Niestety, dieta keto ma wielu przeciwników. Mięso, produkty zawierające tłuszcz i wysokotłuszczowe warzywa takie jak fasola czy cukinia mogą powodować zaparcia i nudności. Nie każdy organizm będzie dobrze czuć się po spożyciu takich posiłków. Warto więc przed przejściem na dietę keto, ustalić ze swoim lekarzem prowadzącym, czy wyniki badań laboratoryjnych nie są przeciwwskazaniem do ograniczenia węglowodanów na rzecz tłuszczy. Przykładowo, osoby z cukrzycą, chorobami nerek, wątroby i trzustki, nie powinny stosować tej metody odżywiania się.

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE