Odchudzanie / Dietetyka

woda siarczkowa

Po okresie stosowania dobrych zdrowych przez cały rok nadchodzi jeden z najbardziej oczekiwanych momentów: wakacje Dzięki nim wiele osób wychodzi z rutyny, relaksuje się i idzie na pewne ustępstwa, na które wcześniej nie szło. Może to być jedzenie niezdrowych potraw, lub rezygnacja z aktywności fizycznej. Dlatego właśnie wakacje mogą być synonimem przybierania na wadze. Czy istnieje sposób na uniknięcie przytycia na wakacjach?

 

Prawda jest taka, że tak, ale trzeba zacząć od włączenia pewnych zdrowych nawyków do swojego stylu życia. Co więcej, okres wakacji może być jednym z najlepszych momentów w roku, by stopniowo utrwalać te dobre nawyki. Są to miesiące w roku, kiedy warunki pogodowe są idealne dla zdrowej i lekkiej diety, a Ty nie masz wymówki, by nie uprawiać aktywności na świeżym powietrzu.

Zaplanuj czas na nowe zajęcia sportowe

Na wakacjach masz więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. Niektórzy ludzie spędzają wolny czas na zwiedzaniu miasta, podczas gdy inni planują nie ruszać się z miejsca, zostając nad basenem lub na plaży. Cóż, jeśli masz w planach wakacje w dobrym humorze, nie wątp, że pod koniec dnia poczujesz się znacznie lepiej, jeśli wygospodarujesz trochę czasu na uprawianie sportu. Nie musisz trenować tego, co robisz przez resztę roku. Możesz podjąć nowe aktywności, np. nauczyć się surfować, wypożyczyć kajak, albo zagrać w tenisa - w tym linku znajdziesz doskonały kompleks wypoczynkowo-sportowy oferujący korty tenisowe: https://www.tcchotel.pl/hotel/tcc-hotel. Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny, a Ty będziesz cieszyć się resztą dnia dwa razy bardziej.

Owoce i warzywa na wakacyjne upały

Wysoka temperatura i ciężkie posiłki nie idą ze sobą w parze. Dlatego właśnie lato, a więc i wakacje, to jeden z najlepszych okresów w roku na zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Ponieważ jedzenie poza domem nie oznacza szybkiego i niesmacznego jedzenia, można przygotować sałatkę owocową z owoców sezonowych i zabrać ją ze sobą na plażę lub basen w chłodziarce. To bardzo zdrowa opcja zamiast kanapki lub wybrania się do najbliższego baru na plaży. Ważne jest, aby jeść całe owoce, ponieważ tylko w ten sposób można wykorzystać błonnik, którego dostarczają. Warzywa są również niezbędne, aby uniknąć przybierania na wadze latem. O tej porze roku doskonale sprawdzają się sałatki z dużą ilością zielonych liści i białek, takich jak nasiona roślin strączkowych, awokado lub ryby.

Tenis2, autor LisaVanDorp, pixabay.com.jpg

 

Wykorzystaj wakacje do odpoczynku i uregulowania kortyzolu w organizmie

Wiele osób przyjeżdża na wakacje z pragnieniem snu. Może to wynikać z faktu, że zazwyczaj nie odpoczywają wystarczająco dużo lub z różnych powodów nie udaje im się dobrze wyspać. Ma to niewątpliwie wpływ na wagę, ponieważ w grę wchodzi hormon związany ze stresem, kortyzol.

Zwiększona ilość kortyzolu w organizmie sprzyja przybieraniu na wadze. Z jednej strony zwiększa apetyt, co powoduje, że osoby doświadczające tego stanu mają tendencję do sięgania po pokarmy o dużej zawartości cukru i tłuszczu. Z drugiej strony, brak snu ma wpływ na sposób metabolizowania tłuszczów, białek i węglowodanów. Z tych wszystkich powodów wakacje są nie tylko doskonałym sposobem na oderwanie się od rutyny i dobrą zabawę, ale także na zapewnienie organizmowi zasłużonego odpoczynku. Chodzenie spać późno, lub zmiany w harmonogramie mogą mieć wpływ na sen, a tym samym na zdrowie. Nie wahaj się zamknąć oczu, zrelaksować się i dobrze się wyspać.

Prawda jest taka, że te trzy porady (ćwiczenia, zdrowe odżywianie i odpoczynek) muszą być stosowane przez cały rok, zwłaszcza jeśli chodzi o wyrobienie sobie nawyku zdrowego trybu życia. W przeciwieństwie do reszty roku, w wakacje masz więcej czasu na uprawianie sportów, które kochasz, oraz na przygotowywanie smacznych i pożywnych posiłków. Nie musisz robić tak wiele, aby dbać o siebie, wystarczy, że znajdziesz sposób, aby czerpać z tego przyjemność.

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE