Odchudzanie / Dietetyka

utrzymanie wagi

Udało ci się pozbyć nadmiarowych kilogramów? Jesteś w połowie drogi do sukcesu, bo przed tobą jeszcze utrzymanie masy ciała. Jeśli bowiem wrócisz do dawnych nawyków żywieniowych, utracone kilogramy wrócą do ciebie z nawiązką. Co zatem zrobić, aby utrzymać rezultaty? Poznaj kilka wskazówek, które to ułatwią.

 

Mówi się, że odchudzanie jest trudne, a utrzymanie masy ciała… jeszcze trudniejsze. Po okresie wyrzeczeń dietetycznych i ciężkich treningów zwiększa się skłonność do powrotu do dawnych nawyków w prowadzeniu stylu życia. Ryzyko jest tym większe, im z większymi restrykcjami wiązało się twoje odżywianie.

1. Posiłki spożywaj regularnie

Regularność spożywania posiłków na etapie stabilizacji masy ciała jest tak samo ważna, jak w okresie odchudzania. Gdy organizm przyzwyczai się do cykliczności, proces przemiany materii będzie odbywał się w odpowiednim tempie.

Systematyczność w spożywaniu jedzenia przekłada się na stałe dostarczanie pożywienia. Jeśli jesz co 3-4 godziny, nie odczuwasz głodu. Dzięki temu problem podjadania między posiłkami zostaje całkowicie wyeliminowany. A właśnie wtedy ludzie najczęściej sięgają po niezdrowe przekąski, dostarczające pustych kalorii.

2. Skup się na spożywaniu posiłków

Ile razy zdarzyło ci się jeść obiad podczas oglądania telewizji albo czytania książki? Taki nawyk nie tylko utrudnia odchudzanie, ale może przyczynić się do zaprzepaszczenia jego efektów. Jeśli twój mózg nie będzie skoncentrowany na jedzeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjesz znacznie więcej, a i tak nie poczujesz sytości.

Niech twoim nawykiem stanie się jedzenie w ciszy. Gdy skupisz się na jedzeniu i będziesz się delektować każdym kęsem, w odpowiednim momencie twój organizm powie „dość”. Poczujesz nasycenie – bez ryzyka dostarczenia nadmiarowych kalorii.

3. Wykorzystaj catering dietetyczny

W wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych pomoże catering dietetyczny. Posiłki dostarczane każdego dnia będą charakteryzowały się odpowiednią kalorycznością – zgodną z potrzebami twojego organizmu.

Catering dietetyczny jest usługą, w ramach której można zamówić dietę pudełkową dopasowaną do indywidualnych potrzeb, zarówno w zakresie kaloryczności, jak i preferencji smakowych. Do wyboru jest kilka wariantów menu, a wszystkie posiłki powstają z wysokiej jakości składników. Każdego dnia zamawiający otrzymuje komplet posiłków – tłumaczy przedstawicielka firmy cateringowej Nice To Fit You.

Catering dietetyczny pomaga wypracować regularność spożywania posiłków i uczy prawidłowego ich bilansowania. Może stanowić inspirację na przyszłość, gdy osoba po diecie redukcyjnej zechce samodzielnie przygotowywać posiłki.

4. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Kontynuowanie aktywności fizycznej jest ważne, ponieważ pozwala utrzymać dobrą kondycję. Pomaga także „wybaczyć grzeszki”, np. związane z sięgnięciem po dość kaloryczną przekąskę.

Na etapie stabilizacji wcale nie musisz wyciskać siódmych potów. Regularny trening trwający 30-60 minut będzie wystarczający. Ćwiczenia muszą stać się twoją codziennością – nie traktuj ich jako przymus, a sposób na relaks.

Pamiętaj! Nawet jeśli zdarzy ci się złamać postanowienie, nie rezygnuj. Jeśli wrócisz do dawnych nawyków żywieniowych, szybko przekreślisz ogromny wysiłek włożony do tej pory. Nie warto!