Zdrowa Żywność

kłosy

Tradycyjne pszenne pieczywo to dla wielu Polaków nieodzowny składnik śniadań i kolacji. Warto jednak wiedzieć, że nadmierne spożycie białego chleba i bułek nie wpływa korzystnie na organizm. Takie wyroby są bogatym źródłem węglowodanów prostych, a zdrowy, prawidłowo zbilansowany jadłospis powinien ograniczać ich udział w diecie na rzecz węglowodanów złożonych. Czy można odżywiać się lekko i zdrowo bez konieczności wyłączania pieczywa z menu? Oczywiście, że tak. Wystarczy zamienić tradycyjne wyroby piekarskie na niskokaloryczne pieczywo i sucharki.

 

Intensywny zapach, chrupiąca skórka i delikatny, lekko wilgotny miąższ – nie można zaprzeczyć, że świeży chleb smakuje wyśmienicie. Chyba każdy od czasu do czasu lubi zjeść kanapkę, której podstawowym składnikiem jest właśnie tradycyjne polskie pieczywo. Jeżeli taki sposób odżywiania nie jest codzienną praktyką, nie ma żadnego problemu. Gorzej, gdy staje się regułą.

Czym skutkuje nadmierne spożycie białego pieczywa?

Węglowodany proste stanowią dominujący składnik odżywczy w pszennych wyrobach piekarskich. Ten makroelement błyskawicznie uwalnia energię, więc po spożyciu chleba lub bułki szybko pojawia się uczucie sytości. Niestety, ta właściwość ma więcej wad niż zalet. Szybkie uwalnianie energii wynika z szybkiego trawienia – organizm w mgnieniu oka radzi sobie z „węglami” prostymi. To z kolei sprawia, że jej poziom spada w proporcjonalnie szybkim tempie. W rezultacie, wkrótce po posiłku pojawia się napad głodu, zwykle większy, niż przed jego spożyciem.

To jeszcze nie wszystko. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że białe pieczywo jest całkowicie pozbawione witamin. Zresztą, nie tylko witamin, bo próżno szukać w nim także białka, zdrowych tłuszczów i błonnika pokarmowego. Mało tego, badania naukowe udowodniły, że dieta obfitująca w tradycyjne pieczywo pszenne przyczynia się do wzrostu wagi i rozwoju chorób przewlekłych. W tym miejscu należy wskazać na insulinooporność, cukrzycę typu II, schorzenia serca i osteoporozę. Te argumenty wyraźnie przemawiają na korzyść wieloziarnistych sucharków i pieczywa lekkiego, najlepiej od uznanego producenta.

Niskokaloryczne pieczywo lekkie jest znacznie zdrowsze niż tradycyjny chleb?

Jakie korzyści daje zamiana tradycyjnego pieczywa na lżejszy odpowiednik? Niskokaloryczne pieczywo Sonko kryje w sobie wszystkie korzyści pełnego ziarna. Poza węglowodanami, w swoim składzie zawiera także zdrowe tłuszcze i proteiny. Nie brakuje w nim błonnika pokarmowego, czyli substancji, która nie ulega trawieniu i wchłanianiu. Błonnik działa w jelitach jak szczotka – wymiata zalegające resztki i w ten sposób dba o dobrą kondycję przewodu pokarmowego. Poza tym, lekkie pieczywo od sonko może zawierać cenne dla zdrowia mikroelementy, w tym magnez, potas, cynk, żelazo i chrom. Nie można nie wspomnieć o niskiej kaloryczności jednej kromki.

Tak samo korzystne właściwości mają sucharki Sonko, które stanowią ciekawą alternatywę dla pieczywa lekkiego. To jeszcze nie wszystko. Znany producent ma w swojej ofercie także zdrowe przekąski. W przeciwieństwie do chipsów ziemniaczanych i innych słonych przysmaków, bread rolls Sonko kryją w sobie realne wartości odżywcze, a nie wyłącznie puste kalorie.

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE