Tipy / Porady / Ćwiczenia

Spośród nowoczesnych zawodów dających duże możliwości rozwoju kariery, profesja instruktora fitness jest szczególnie warta zainteresowania. Kto może sprawdzić się w tym fachu i jakie należy spełnić warunki, aby móc pracować jako instruktor fitnessu?

Dla kogo właściwie jest ten fach?

Podobnie, jak w przypadku większości zawodów, również instruktor fitnessu musi odznaczać się pewnymi predyspozycjami. Zanim więc wybierzemy się na dedykowany kurs na instruktora fitness, zastanówmy się, czy po pierwsze – jesteśmy ekstrawertyczni, komunikatywni i czy naprawdę lubimy kontakt z ludźmi, po drugie – czy posiadamy choćby minimalne zdolności pedagogiczne, dydaktyczne i psychologiczne (jest to o tyle ważne, że naszym zadaniem będzie uczyć inne osoby oraz motywować do udoskonalania własnych umiejętności i do coraz bardziej wzmożonej pracy nad formą).

 

Jeśli jesteśmy posiadaczami wymienionych cech, warto zwrócić uwagę na coś jeszcze – rzecz równie ważną, a może i o wiele ważniejszą, co predyspozycje mentalne, a mianowicie naszą formę fizyczną, a także osobiste podejście do aktywności. Osoba mało dynamiczna, niezbyt lubiąca się ruszać i posiadająca nikłą formę fizyczną, raczej nie sprawdzi się w roli instruktora fitness. W tym zawodzie niezbędna jest bowiem prawdziwa pasja do ćwiczeń, inaczej nawet gdybyśmy ukończyli kurs na instruktora fitness z wynikiem pozytywnym i znaleźlibyśmy posadę, praca nie przynosiłaby nam satysfakcji, a o to przecież w życiu chodzi.

 

Jeśli już mowa o predyspozycjach, nie sposób nie wspomnieć również o słuchu muzycznym, wyczuciu rytmu i jako-takich zdolnościach tanecznych – są to cechy, bez których raczej trudno byłoby się obejść w zawodzie instruktora fitness.

 

Przygotowanie do zawodu

Zdecydowawszy się na rozpoczęcie kariery zawodowej w kierunku fitnessu, pierwszym krokiem do zdobycia kwalifikacji będzie ukończenie szkolenia pierwszego stopnia. Kurs na instruktora fitness można zrobić w wielu placówkach doskonalenia zawodowego, na uczelniach, w ośrodkach sportu i rekreacji, itp. Możemy zdecydować się na tryb weekendowy (kilka sobót i niedziel pod rząd) albo tryb ciągły (codziennie przez kilka bądź kilkanaście dni). Szkolenie będzie składać się z części teoretycznej i zajęć praktycznych.

 

Po ukończeniu podstawowego kursu na instruktora fitness możliwe jest oczywiście wzbogacenie swych kwalifikacji o kursy specjalistyczne, opiewające między innymi takie formy aktywności, jak zumba, aqua aerobic, pilates, body ball, dance special, aeroboxing, itp. Ceny kursów na instruktora fitness zazwyczaj kształtują się w granicach 700-1500 zł. Koszt kursu uzależniony jest od kilku czynników, między innymi od renomy placówki, która go organizuje, osób, które go prowadzą oraz zakresu programowego.

 

Ścieżka kariery zawodowej

Zdobywszy uprawnienia do prowadzenia zajęć fitness, mamy przed sobą poszukiwanie posady. Możliwości mamy wiele, począwszy od pracy w rozmaitych ośrodkach sportu i rekreacji, domach kultury, a skończywszy na centrach wypoczynkowych i SPA.

 

Możemy też pomyśleć o pracy na własną rękę, otwarciu własnej działalności gospodarczej, wynajęciu lokalu i samodzielnej organizacji zajęć. W tym przypadku musimy jednak wykazać się także żyłką przedsiębiorczości oraz znajomością technik marketingowych. Generalnie praca instruktora fitness może być bardzo ciekawą i rozwijającą drogą zawodową. Jednakże na początku kariery musimy uzbroić się w cierpliwość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z TotalFit Center