Bieganie

terapia narzędziowa tkanek miękkich

Bieganie jest sportem bardzo popularnym, jednak w dużej dawce ma też istotny wpływ na nasze ciało. Jak sobie z tym radzić? Jakie metody regeneracji warto stosować? Czym jest IASTM terapia narzędziowa tkanek miękkich i jak może nam pomóc?

1. Terapia narzędziowa tkanek miękkich - co to jest?

2. Jak terapia narzędziowa IASTM wpływa na organizm człowieka?

3. Czy terapia narzędziowa tkanek miękkich może wspomóc biegacza długodystansowego?

4. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy bieganiu długodystansowym?

 

Terapia narzędziowa tkanek miękkich - co to jest?

Terapia narzędziowa tkanek miękkich (instrument assisted soft tissue mobilization, IASTM) jest jednym z zabiegów wykonywanych podczas fizjoterapii, ale też celem zregenerowania i wspomagania tkanek przy powrocie do pełni funkcjonalności, na przykład w sporcie. Wykorzystując specjalnie do tego przygotowane narzędzia pobudzamy skórę, jej receptory oraz leżące pod nią mięśnie, aby zniwelować ich napięcie, pobudzić procesy regeneracyjne, a także celem leczenia urazów czy też blizn. Uciskanie, masowanie i inne zabiegi pozwalają także na uelastycznienie tkanek w wyniku pobudzenia produkcji kolagenu.

 

Jak terapia narzędziowa IASTM wpływa na organizm człowieka?

IATSM terapia narzędziowa tkanek miękkich ma przede wszystkim zastosowanie w rehabilitacji, gdy próbujemy wyjść z urazu, jesteśmy po operacji lub borykamy się z innymi problemami z zakresu ruchu i elastyczności naszego ciała. Wykorzystuje specjalnie zaprojektowane narzędzia, jak piny, katy, "noże" i inne materiały są zazwyczaj wykonane ze stali chirurgicznej, materiałów sztucznych lub z mosiądzu. Odpowiednie operowanie nimi na ciele pacjenta pozwala na doprowadzenie do pozytywnych zmian w strukturach tkanek miękkich i umożliwia niwelowanie jej osłabienia. W przypadku sportu możemy tę technikę zastosować w kontekście regeneracji lub jako dodatkowe wsparcie po przebytej kontuzji. Więtej na ten temat znajdziesz na stronie: https://masaztkanekglebokich.pl/szkolenia/szkolenia-rozwijajace/ergon-iastm-technique/.

 

Czy terapia narzędziowa tkanek miękkich może wspomóc biegacza długodystansowego?

O ile bieganie samo w sobie jest zdrową aktywnością, o tyle pokonywanie długich dystansów lub uprawianie tego sportu w charakterze zawodowym może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie. Biegi na wiele kilometrów to większe ryzyko przetrenowania, a także kontuzji. Z tego względu powinniśmy podjąć niezbędne środki ostrożności nie tylko na etapie przygotowań i samego biegu, ale także okresu regeneracji po nim. Dzięki temu unikniemy wielu kontuzjogennych problemów, jak zmiany struktur mięśniowo powięziowych,cechy zwłóknienia tkanki miękkiej, osłabienie mięśni przez ich nadmierną pracę czy też wszelkiego rodzaju urazy więzadeł i ścięgien. Co więcej, stosując terapię IASTM przy okazji treningu możemy poprawić elastyczność naszego ciała, a co za tym idzie - zwiększymy swoje szanse na uzyskanie lepszych wyników przy okazji następnego wyzwania.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy bieganiu długodystansowym?

 

Jeżeli interesujemy się bieganiem na długi dystans powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby nasz organizm nie ulegał częstemu przetrenowaniu. Dzięki temu zmniejszymy ogólne ryzyko kontuzji, jak i będziemy w stanie osiągać lepsze efekty w czasie treningu. Stosowanie terapii narzędziowej może być skutecznym wsparciem przy okazji ćwiczenia, jeżeli robimy to często i poważniej, niż tylko w sposób rekreacyjny. Terapia narzędziowa tkanek ułatwia prowadzenie skutecznego leczenia obszarów dotkniętych kontuzjami, poprawienie sprawności, jak i umożliwia skuteczne zwalczanie adhezji powięziowych oraz innych problemów typowych dla osób uprawiających bieganie na długie dystanse.