Zdrowe Żywienie

Sport / Rekreacja

Jakie suplementy są najlepsze dla sportowców?

Pojęcie suplementacji w odniesieniu do sportowców nabrało we współczesnej rzeczywistości bardzo szczególnego znaczenia. Na ry...

Dieta / Odchudzanie

Kosmetyki

Sport i Rekreacja, Dobra Kondycja

Sport i Rekreacja

Pojęcie suplementacji w odniesieniu do sportowców nabrało we współczesnej rzeczywistości bardzo szczególnego znaczenia. Na rynku mamy do czynienia z bardzo wieloma różnymi produktami stanowiącymi owe suplementy diety, a tym samym nasze możliwości w tym względzie są bardzo duże, są wręcz ogromne.

Sport i Rekreacja

Chociaż Międzynarodowy Dzień Kobiet miewał negatywne skojarzenia, to nadal jest to ważny dzień w świadomości i mężczyzn, i kobiet. Czasy czerwonych goździków i nylonowych pończoch są niemal zapomniane. Dziś Dzień Kobiet jawi się inną sztampą, czyli kwiatkiem (często doniczkowym) kupionym w hipermarkecie bądź kaloryczną bombonierką. Ale przecież można inaczej. Śmielej i z gwarancją szczerego uśmiechu na twarzy obdarowanej kobiety.

Sport i Rekreacja

Masaż sportowy - poradnik

Większa aktywność fizyczna sprawia, że coraz większe grono interesuje się sportem i jego wpływem na organizm. Nie da się ukryć, że każda aktywność fizyczna, bez względu na to czy wykonywana zawodowo, czy amatorsko ma zbawienne skutki dla naszego organizmu. Na szczęście, coraz więcej ludzi przekonuje się o superlatywach, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu. Sport, aktywność  fizyczna, szeroko pojęty ruch współoddziałuje na wszystkie nasze układy i narządy - w mniejszym lub większym stopniu. To właśnie uprawianie sportu wpływa między innymi na nasze dobre samopoczucie, zmniejszenie ryzyka chorób serca, a także dostarczenie większej ilości tlenu do tkanek, co wpływa na pozytywne wyniki krwi. Nie da się ukryć, że regularne uprawianie sportu ma również oddziaływanie na tkankę tłuszczową, z którą większość ludzi usilnie walczy.

Organizm człowieka jest bardzo złożony mechanizm nad którym człowiek nie może mieć przewagi. Dokładnie wie, w którym momencie zbuntować się, bądź całkowicie przerwać trening. Nie ma mowy, by wrócić szybko do czynności, której nie może wykonać. Dokładnie rejestruje każdą czynność, każdy ruch jest zapamiętywany na długo. Jest to dowód na to, aby trening co jakiś czas urozmaicać, dodawać nowe elementy, nowe ćwiczenia co odróżni jeden dzień treningu od drugiego. Zapobiega to rutynie, pomaga osiągnąć znacznie więcej, niż przy ćwiczeniach, które zna się na pamięć. Wpływa to również na zapobieganie zakwasom, które są produktem beztlenowej pracy mięśni.

Aktywność fizyczna, sport i wszelki ruch u człowieka wyzwala wiele reakcji, z których większość jest nam znana: przyśpieszony oddech, zaczerwienienie twarzy czy ogólne zmęczenie organizmu. I pot, który występuje na prawie całym ciele. Ważnym jest, aby po zakończonym treningu dostarczyć organizmowi niezbędnych do regeneracji elektrolitów, składników odżywczych.

Podajmy przykład: po treningu można zjeść sałatkę z kurczakiem, a jako napój nawadniający wykorzystać proporcję- 3/4 l wody i 1/4 l soku z pomarańczy 100%. To połączenie może być dobrą regeneracją utraconych składników podczas treningu.

Dobrym sposobem na zregenerowanie po wysiłku fizycznym, niezależnie, czy sport uprawiamy amatorsko, czy zawodowo może być masaż sportowy. Wykwalifikowana kadra masażystów doskonale dopasuje odpowiedni zakres masażu - w zależności od rodzaju wysiłku i partii mięśni, które są nadzwyczaj obciążone. Poniżej postaramy się udowodnić  jak zbawienny efekt może uzyskać dzięki masażu. Z pewnością te zalety powinny skłonić na aby dopisać ten zabieg na swoją listę regeneracyjną.

Oddziaływanie masażu sportowego na poszczególne układy człowieka

Skóra i tkanka podskórna

Każdy masaż, więc i sportowy również zaczynany jest od przyzwyczajenia tkanek osoby masowanej do rąk masażysty. Ma to na celu zwiększenie poziomu relaksacji, uniknięcie szoku, który może nastąpić podczas wykonywania mocniejszych technik. Nie tylko. Masaż wpływa również na usuwanie obumarłego naskórka, który wraz z płynnymi ruchami usuwany jest ze skóry w celu pojawienia się nowego, a przy okazji reguluje oddychanie skórne. Poprawiona zostaje również czynność gruczołów łojowych i potowych, w celu zapewnienia lepszej termoregulacji. W skórze zachodzi szybszy przepływ zarówno krwi i limfy, więc zapobiega to gromadzeniu się substancji przemiany materii w organizmie. Zapewnienie także skórze elastyczności podczas tego masażu powinno być czynnikiem decydującym, szczególnie dla płci pięknej uprawiającej sport.

Kości, stawy i mięśnie

Skoro już na poziomie powierzchownych komórek wiadomo, że masaż sportowy poprawia ukrwienie tkanek, wraz z wykonywaniem mocniejszych technik masaż będzie wpływał także na warstwy położone poniżej, czyli mięśnie, stawy i kości. Zapewnienie elastyczności tkanki łącznej i aparatu więzadłowego wpływa na zminimalizowanie wystąpienia kontuzji (zwichnięcie stawów czy naderwanie więzadeł). Oczywiście, z tymi kontuzjami związany jest również inny czynnik: odpowiednia rozgrzewka! Należy o tym pamiętać, mając na uwadze, iż więzadła pomimo swojej elastyczności są kruche, jeśli nie są odpowiednio przygotowane do wysiłku fizycznego. Dla stawów niska temperatura podczas ćwiczeń jest zabójcza.

Masaż oddziałuje również na tkankę łączną i mięśniową, powodując jej przyrost. Zabiegi zapewniają lepsze odżywienie, dzięki czemu tkanki i komórki mogą rosnąć w masę. Jeśli chodzi o mięśnie, to odpowiednie techniki masażu mogą spowodować rozluźnienie tkanek, jak i ich napięcie- przydatne zabiegi będą odpowiednio dla zawodników cierpiących na stres przed startem, jak i nadmierną apatię. Praca nad mięśniami, które zostały poddane pracy beztlenowej, umożliwia szybsze pozbycie się negatywnych skutków uprawiania sportu- zakwasów, przyśpieszając utlenienie kwaśnych metabolitów.

Układ krążenia

Wiadomym jest, że masaż ma zbawienne skutki, jeśli chodzi o dwa powyższe układy- to jednak nie koniec zalet. Zarówno na układ krążenia, jak i układ limfatyczny masaż wpływa równie pozytywnie co na skórę i warstwy pod nią. Na drodze odruchowej i ciepła, jakie niosą za sobą wykonywane posunięcia po skórze pacjenta naczynia krwionośne rozszerzają się, przez co zwiększa się częstotliwość dostarczania tlenu do komórek ciała. Dzięki temu również i na tej drodze mogą zostać usunięte niepotrzebne resztki z przemian chemicznych, przez nerki i płuca. Większa ilość tlenu w organizmie przyczynia się do poprawy samopoczucia, zminimalizowania objawów senności czy zmęczenia.

Układ nerwowy

Przede wszystkim masaż będzie działał na obwodowy układ nerwowy, czyli odpowiedzialny za nerwy umieszczone w kończynach. Oddziałuje także na ośrodkowy układ nerwowy, lecz nieco w mniejszym stopniu. Odpowiedzialny jest za wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów a także poszczególnych narządów w organizmie. Również na ten układ może wpływać na siebie odwrotnie: albo pobudzać, albo zwalniać poszczególne funkcje. Wykorzystywane jest to w momentach, gdy sportowcy są zbyt pobudzeni przed startem, czy wręcz przeciwnie, gdy występuje apatia przedstartowa.

Układ oddechowy

Układ oddechowy będzie współgrał z innymi układami, tj. krążenia, nerwowy czy hormonalny. Masaż powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, powoduje dopływ zwiększonej ilości krwi, która musi przejść przez obieg, w tym przez obieg mały (płucny), który zaopatruje w tlen głównie płuca. Masaż będzie powodował zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, a co za tym idzie wzrost pojemności życiowej płuc. Płuca intensywniej pracują, przez co zwiększają swoją żywotność. Również i tutaj zastosowanie będzie dwojakie: zarówno pobudzające, dla sportowców z apatią przedstartową, jak i zwalniające, dla tych sportowców, których ogarnęła "gorączka przedstartowa".

Sport i Rekreacja

Jak przygotować się na Euro 2016Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej "Euro 2016" we Francji zbliżają się wielkimi krokami. Szansy zakupu biletów (przynajmniej oficjalnymi kanałami) już nie ma. Wciąż jednak pozostało dość czasu, aby we własnym zakresie przygotować się do tego wielkiego futbolowego święta. Chcesz wiedzieć, jak szybko i sprawnie urządzić przydomową strefę kibica dla rodziny i znajomych? Oto kilka wskazówek.

Sport i Rekreacja

Na kontuzję stawów skokowych, kolanowych czy nadgarstków narażeni są niemalże wszyscy sportowcy, którzy regularnie uczęszczają na treningi. Intensywne uprawianie sportu jest bowiem silnym obciążeniem dla wszystkich stawów. Z tego powodu lekarze ortopedzie zalecają, by sportowcy zakładali na stawy specjalne stabilizatory, zwane ortezami. Niestety, wciąż jest szerokie grono osób bardzo aktywnych fizycznie, które nie stosują się do tego zalecenia i świadomie narażają się na kontuzję. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia podczas kontuzji są możliwe, gdyż i tutaj przydatne mogą być ortezy.

Sport i Rekreacja

Tenis ziemny jest niezwykle popularną dyscypliną sportu wśród osób aktywnie spędzających wolny czas. Wszystkich fanów tego pięknego, ale i wymagającego sportu z pewnością ucieszył historyczny awans naszych reprezentantów do Grupy Światowej w Pucharze Davisa.

Sport i Rekreacja

Wiosna zagościła za dobre, a tuż za nią podąża upalne lato. A jak wiadomo, wysokie temperatury skłaniają nas do częstszego pobytu na świeżym powietrzu. Wielu z nas marzy o basenie, który można postawić we własnym ogrodzie, by wolne chwile spędzać na kąpieli. Jednak wybór odpowiedniego basenu nie zawsze należy do najłatwiejszych. Należy zapoznać się z informacjami, czy lepszy będzie basen stelażowy czy rozporowy? Czy warto wybrać droższy model, czy wystarczy basen z niższej półki?

Sport i Rekreacja

Urazy sportowe nie zdarzają się wyłącznie sportowcom. Każda aktywność fizyczna niepoprzedzona rozgrzewką lub z nieprawidłowo dobranym obciążeniem mięśni może zakończyć się poważną kontuzją. Jak sobie z nią poradzić?

Sport i Rekreacja

Uprawianie każdego sportu jest właściwie kosztowne. Czasami koszty te są niewspółmierne do osiąganych rezultatów. Nie oznacza to jednak, że są one zupełnie wyssane z palca. W naszym kraju trenuje się wiele egzotycznych sportów, a że brak na nie chętnych, to zazwyczaj nie ma też konkurencji – stąd ustalenie wysokich kosztów. Jeszcze niedawno do egzotycznych sportów – przynajmniej w naszym kraju – można było zaliczyć grę w tenisa, która kosztowała praktycznie majątek i nie każdy mógł sobie na nią pozwolić – no chyba że miałeś „dzianych” rodziców.

Sport i Rekreacja

Polish Fitness Games 2013

Zawody Polish Fitness Games 2013, mają za zadanie znaleźć najlsprawniejszych Polaków. Odbędą się 12-13 Października w trakcie eventu RallyMasters w Sobótce przy alejach Św. Anny. Zawodnich będą podzieleni na 2 kategorie kobiety i mężczyzn.

 

Pierwszego dnia zawodnicy będą mieli do wykonania kilka treningów, po których wyłoni się najlepsza dwudziestka z obu płci, która przejdzie do drugiego dnia zawodów.

Sport i Rekreacja

Weltklasse Zürich IAAF

Podczas wczorajszego mityngu Diamentowej Ligi Weltklasse Zürich Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) ustanowił rekord życiowy 1:43.79 i drugi raz w karierze pokonał 800 metrów w czasie poniżej 1:44.00.

Czwarty zawodnik mistrzostw świata w Daegu oraz Moskwie od początku dystansu biegł w czołówce wraz z wicemistrzem globu z Łuźników Nickiem Symmondsem. Ostatecznie na mecie Lewandowski był drugi (1:43.79) i przegrał tylko Amerykaninem (1:43.56). Czas Polaka  jest jego nowym rekordem życiowym oraz trzecim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Dodajmy, że rekord Polski w biegu na dystansie dwóch okrążeń (1:43.22) Paweł Czapiewski ustanowił 12 lat temu na tym samym stadionie. Trzecie miejsce zajął wczoraj Kenijczyk Ferguson Rotich Cheruiyot (1:44.39). Bieg na 800 metrów nie był zaliczany do klasyfikacji Diamentowej Ligi.

Sport i Rekreacja

"Akcja-Rekreacja!" to jedyna w Olsztynie impreza przeznaczona dla miłośników wielu dyscyplin rekreacyjnych: spacerów z przewodnikiem, jazdy na rowerze, marszów Nordic Walking oraz marszobiegów. Scenariusz imprezy pozwala wszystkim aktywnie realizować swoje pasje, a na koniec każdy ma szansę w finałowym losowaniu nagród. Zasada jest prosta- im więcej dajesz z siebie, tym więcej Twoich losów wędruje do finałowego losowania atrakcyjnych nagród. Najbliższa edycja jest szczególna, ponieważ stanowi aktywne pożegnanie wakacji.

 

Sport i Rekreacja

Ford Kite 2013 - Kitesurfing

Mistrzostwa Polski wieńczące jednocześnie cykl zawodów Pucharu Polski Ford Kite Cup 2013 odbyły się w Jastarni z udziałem rekordowej liczby 64 zawodników i zawodniczek.

Na starcie stawili się najlepsi Polscy specjaliści konkurencji Freestyle i Race, oraz gościnnie zawodnicy z Brazylii, Niemiec i Estonii.

Dzięki sprzyjającej aurze jako pierwsi wystartowali Freestyle'rzy, choć ze względu na kierunek wiatru zawody zostały przeniesione na stronę Zatoki w okolicach mola w Juracie. Nowością dla większości zawodników była nowa drabinka, w której czterech najlepszych zawodników rozstawionych było w ćwierćfinałach. Dzięki tej zmianie już w pierwszej rundzie doszło do wielu ciekawych i wyrównanych pojedynków co pozytywnie wpłynęło na atrakcyjność pojedynków.

 

Sport i Rekreacja

Herbalife Triathlon Gdynia

Ukrainiec Wiktor Zjemcew triumfował w zawodach Herbalife Triathlon Gdynia. Zwycięzca niedzielnych zmagań w połowie dystansu Ironman uzyskał czas 4.01:29. Drugi był jego rodak Anton Błochin, a trzeci Mikołaj Luft. Wśród pań najlepsza okazała się Maria Cześnik. W zawodach wystartowało ponad 1300 uczestników z 14 państw, a Zjemcew i Cześnik jako triumfatorzy zainkasowali po 5 tysięcy dolarów.

W niedzielę, punktualnie o godzinie 9:00 wystartował główny punkt trzydniowego programu, triathlon w formule połowy Ironmana, na który składało się 1900 m pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz półmaraton, czyli 21,1 km biegu.

 

Zdrowie, Ciało, Umysł

Ostanio komentowane

Skóra, Włosy, Paznokcie

SPA / Basen / Sauna

Wizyta w spa

Ostatnio na topie pojawił się nowy sposób na spędzenie chwil relaksu w malowniczym plenerze, w ...

Więcej w: Wyjdź z domu

Fitness, Ćwiczenia, Joga Pilates