Zdrowe Żywienie

8 powodów dlaczego rzodkiewka jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia

Rzodkiewki zwiększają odporność organizmu – są bogate w witaminę C. Dzięki zawierającym związkom...

Sport / Rekreacja

Jakie suplementy są najlepsze dla sportowców?

Pojęcie suplementacji w odniesieniu do sportowców nabrało we współczesnej rzeczywistości bardzo szczególnego znaczenia. Na ry...

Dieta / Odchudzanie

Kosmetyki

Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Nadciśnienie tętnicze można obniżyć poprzez zmianę stylu życia. Dużą rolę odgrywa dieta bogata m.in. w owoce i warzywa. Na ciśnienie korzystnie wpłynie aktywność fizyczna, umiejętność relaksowania się i zerwanie z nałogiem nikotynowym.

Dieta u osób z nadciśnieniem

Leczenie nadciśnienia może wspomóc odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta. Należy w niej uwzględnić dużą ilość owoców i warzyw. Najlepiej ograniczyć tłuste mięsa i zastąpić je chudymi wyrobami, np. wędlinami. Warto też zmienić sposób przygotowania potraw i zamiast smażenia piec, gotować lub dusić potrawy. Na nadciśnienie na pewno korzystnie wpłynie zmniejszenie ilości soli oraz ostrych przypraw. Zdecydowanie zdrowsze będzie doprawianie dań suszonymi ziołami. Do diety należy włączyć ryby, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Można sięgnąć po chudy nabiał, a także zdrowe tłuszcze, np. oleje roślinne lub oliwę z oliwek. Istotne jest picie około 1,5 litra wody dziennie. Warto też zrezygnować z napojów, które podnoszą ciśnienie, czyli kawy, herbaty, alkoholu oraz napojów energetycznych. Z powodzeniem zastąpią je napary ziołowe.

Aktywność fizyczna a nadciśnienie

Pacjenci z nadciśnieniem powinni uprawiać aktywność fizyczną w miarę możliwości. Zalecana minimalna ilość to 3 treningi w tygodniu, które trwają 30-60 minut. Wysiłek zapewni zarówno praca w ogródku, jak i zorganizowane zajęcia, np. fitness. Mogą to być też energiczne spacery, pływanie lub bieganie. Do wspólnej aktywności warto zaprosić bliskich. Dzięki temu trening stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Stres a nadciśnienie

Sytuacje stresowe zdecydowanie podnoszą ciśnienie krwi. Warto znaleźć sposób na relaks i odpoczynek odpowiedni do swojego stylu życia. Osoby pracujące umysłowo powinny wybrać aktywny wypoczynek. Natomiast pracownicy fizyczni w wolnym czasie mogą odpoczywać czytając książki lub rozwiązując krzyżówki. Większość osób będzie zadowolona po wizycie w SPA lub masażu.

Palenie papierosów przez chorych na nadciśnienie

Palenie papierosów to nałóg, który negatywnie wpływa na zdrowie. Dym papierosowy zawiera nikotynę, która m.in. podwyższa ciśnienie tętnicze i wpływa na przyspieszenie akcji serca.

Zaloguj się do portalu, aby dodać komentarz

Zdrowie, Ciało, Umysł

Ostanio komentowane

Skóra, Włosy, Paznokcie

SPA / Basen / Sauna

Wizyta w spa

Ostatnio na topie pojawił się nowy sposób na spędzenie chwil relaksu w malowniczym plenerze, w ...

Więcej w: Wyjdź z domu

Fitness, Ćwiczenia, Joga Pilates