Skóra, Włosy, Paznokcie

Każdy, kto zmagał się w swoim życiu z problemem trądziku wie, jak wiele stresu może spowodować ta pozornie banalna przypadłość. Uporczywe, brzydkie zmiany trądzikowe pogarszają samopoczucie i zmniejszają pewność siebie, co w konsekwencji może prowadzić do ograniczenia kontaktów towarzyskich i pogorszenia jakości życia.

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że trądzik dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, szukających swojej tożsamości, których poczucie własnej wartości dopiero się kształtuje. Kompleksy na punkcie wyglądu nabyte na tym etapie naszego życia mogą powodować trudności w późniejszych kontaktach interpersonalnych. Coraz częściej trądzik dotyka jednak również osoby po dwudziestym roku życia, zarówno te, które z problemem trądziku borykały się wcześniej, jak i nie mające wcześniej problemów ze skórą.

 

Na rynku dostępnych jest wiele środków mających za zadanie wyleczyć trądzik - część z nich jest dostępna bez recepty, inne przepisuje lekarz dermatolog. Ich wspólną cechą jest jednak to, że nie w każdym przypadku ich stosowanie definitywnie rozwiązuje problem. Ograniczona skuteczność środków farmaceutycznych wynika ze złożoności przyczyn choroby. Hipoteza, według której trądzik jest chorobą bakteryjną wywołaną przez drobnoustroje z rodzaju Propionibacterium acnes, nie jest już aktualna.

 

Obecnie uważa się, że chociaż obecność bakterii przyczynia się do rozwoju i zaostrzenia zmian trądzikowych, sama choroba ma o wiele bardziej złożone przyczyny, wliczając w to zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu, toksyczne działanie wolnych rodników i mechanizmy nadmiernej glikacji.

W związku z tym ważne jest, by postrzegać trądzik nie jako chorobę bakteryjną naskórka, lecz jako zaburzenie metabolizmu skóry i wspomagać leczenie przeciwbakteryjne odpowiednią regulacją funkcjonowania całego organizmu. Wyeliminowanie z naszej diety produktów, które mogą zaostrzać stan zapalny jest pierwszym krokiem na drodze do czystej, wolnej od trądziku skóry.

 

Co więc spożywać, aby nie doprowadzić do wystąpienia zmian trądzikowych?

W pierwszej kolejności zalecane jest ograniczenie spożycia, najlepiej zaś całkowite odstawienie produktów mlecznych. Spożywanie mleka krowiego powoduje wzrost stężenia we krwi hormonów związanych z gospodarką węglowodanową, w tym insulinowego czynnika wzrostu (IGF-1). Jest to bardzo ważne białko regulacyjne biorące udział w prawidłowych odpowiedziach metabolicznych organizmu, jednak jego nagły wzrost stymuluje gruczoły w skórze do wydzielania łoju, jak również zwiększa syntezę hormonów płciowych i namnażanie komórek skóry, które obumierając powodują powstanie zaskórników. Osoby z niezaburzonym metabolizmem skórnym mogą nie odczuwać żadnych negatywnych efektów spożycia produktów mlecznych, lecz w przypadku występowania uporczywych zmian trądzikowych warto z nich zrezygnować.

Zastąpmy je więc innymi źródłami dobrze przyswajalnego wapnia w diecie, jak sardynki, fasola, szpinak, brokuły, płatki owsiane, kiełki, migdały i orzechy.

 

Innym czynnikiem zaostrzającym zmiany trądzikowe może być gluten, występujący w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia. Nietolerancję glutenu nazywamy celiakią. W swojej klasycznej postaci wywołuje ona szereg objawów ze strony przewodu pokarmowego występujących po spożyciu posiłków zawierających gluten. Istnieją jednak inne postaci tej choroby, których objawy nie są specyficzne i nie skłaniają lekarzy do podjęcia odpowiedniej diagnostyki. Nieprawidłowa praca jelit ma jednak negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie skóry. Całkowite wyłączenie z diety produktów glutenowych bywa bardzo trudne dla osób przyzwyczajonych do europejskiej diety. Można jednak podjąć próbę odstawienia ich na pewien czas, i obserwować jak ta zmiana wpływa na nasilenie trądziku i pracę naszych jelit.

 

Niektóre produkty żywnościowe mogą natomiast zmniejszać stan zapalny skóry i łagodzić trądzik. Należą do nich kwasy omega-3, cynk oraz selen, których bogatym źródłem są przede wszystkim ryby morskie. Ważną bronią w walce z trądzikiem są również przeciwutleniacze, przede wszystkim witaminy C i E. Usuwają one z organizmu wolne rodniki tlenowe, których obecność powoduje tzw. stres oksydacyjny i zaostrza stan zapalny. Należy jednak pamiętać, że witamina C jest nietrwała, a jej najlepszym źródłem są świeże warzywa i owoce.

Witamina E natomiast rozpuszcza się tylko w tłuszczach, dobrze jest więc przyjmować ją w połączeniach z olejami, np. w formie sałatki warzywnej z dodatkiem oliwy z oliwek. Również ważnym, choć niedocenianym elementem pielęgnacji skóry jest picie dużej ilości wody. Przyspiesza to usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii a także zwiększa nawilżenie skóry, która u osób borykających się z trądzikiem często jest przesuszona z uwagi na stosowanie leków.

 

Należy podkreślić, że nasilony trądzik w każdym przypadku wymaga konsultacji lekarskich i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Odpowiednio dobrana dieta może jednak pomóc w walce z tą oszpecającą chorobą, a oprócz pięknej skóry zapewnić także zdrowie całego organizmu.



Tematy:

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ