Zdrowa Żywność

Spotykany w wielu produktach spożywczych aspartam oznaczany jest symbolem E951. Ten organiczny związek chemiczny, stosowany w produktach spożywczych jako słodzik, jest około 180 razy słodszy od cukru. Wykorzystuje się go do produkcji gum do żucia, drażetek, wędlin, konserw, napojów niskokalorycznych, tabletek musujących i wielu innych produktów. Ester metylowy dipeptydu Asp-Phe budzi jednak wiele kontrowersji. Mówi się nawet o światowym spisku producentów żywności. Czy słusznie?

Zarzuty i kontrowersje społeczne

Zarzutów wobec aspartamu jest wiele, począwszy od oskarżenia o wywoływanie stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, Alzheimera, epilepsji, chłoniaków, cukrzycy, czy zaników pamięci. W latach dziewięćdziesiątych przeprowadzono badania na szczurach sugerujące związek pomiędzy stosowaniem aspartamu a występowaniem nowotworów mózgu i układu limfatycznego. Badania te nie potwierdziły jednak współzależności pomiędzy wystąpieniem choroby a spożywaniem aspartamu. Zależności tej nie dowiodły również kolejne badania przeprowadzone w 2005 roku w Bolonii przez European Ramazzini Foundation. Zgodnie z ich wynikami, stosowanie aspartamu nie powoduje bólów i zawrotów głowy, ani wahań nastrojów. Naukowcom nie udało się również potwierdzić związku zażywania aspartamu z nowotworami krwi u mężczyzn oraz poronieniami. Wykazano natomiast, szkodliwość aspartamu dla ludzi chorych na fenyloketonurię.

Badania nad aspartamem

Aspartam to jeden z najlepiej przebadanych dodatków do żywności. Ten popularny słodzik rozpada się w organizmie na dwa naturalne aminokwasy: fenyloalaninę i kwas asparaginowy oraz metanol. Jego ilość jest jednak znacznie mniejsza niż ta przyjmowana z innych produktów spożywczych. Zanim FDA w 1974 roku dopuściła aspartam do spożycia, przeprowadzono wiele udokumentowanych badań nad jego bezpieczeństwem. Ponad 100 niezależnych testów nie wykazało skutków ubocznych. W 1987 GAO i FDA zleciły i opublikowały wyniki dodatkowych badań nad bezpieczeństwem stosowania aspartamu. Również one nie potwierdziły jednak wcześniej stawianych wobec aspartamu zarzutów. Wykazały jedynie, że osoby szczególnie wrażliwe na aspartam, mogą po jego spożyciu rzeczywiście odczuwać skutki uboczne, w postaci np. bólu głowy.

W 2013 roku opublikowano wyniki ponad 600 testów. Ponad 100 różnych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem żywności orzekło, że aspartam jest środkiem bezpiecznym dla naszego zdrowia. Zgodnie z analizą udostępnioną przez EFSA, dzienna dawka do 40 mg/kg masy ciała nie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Zalety aspartamu

Niewątpliwie największą zaletą aspartamu są jego właściwości słodzące. Szczególne znaczenie mają one zwłaszcza dla diabetyków, którzy mimo restrykcyjnej diety i ograniczenia spożywanego cukru mogą w dalszym ciągu cieszyć się słodkim smakiem. Słodzik nie wpływa na wytwarzanie insuliny po posiłku, zatem jego stosowanie jest zupełnie bezpieczne. Ponieważ jest aż 80 razy słodszy od cukru, nie musimy obawiać się o jego kalorie. Ma to istotne znaczenie dla tych osób, które dbają o linię i walczą z dodatkowymi kilogramami. W przeciwieństwie do cukru aspartam nie szkodzi naszemu zdrowiu i nie uzależnia. Ważne jednak, by zachować rozsądek i stosować go z umiarem, nie przekraczając zalecanej dawki.

DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE