Zdrowe Żywienie

Sport / Rekreacja

Jakie suplementy są najlepsze dla sportowców?

Pojęcie suplementacji w odniesieniu do sportowców nabrało we współczesnej rzeczywistości bardzo szczególnego znaczenia. Na ry...

Dieta / Odchudzanie

Kosmetyki

Joga / Pilates

Joga

Joga to jedna z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej, a także zbiór dyscyplin duchowych. Dla kultury wschodniej joga jest formą wyzwolenia, którą można osiągnąć dzięki odpowiedniemu treningowi ciała, przestrzeganiu zasad etycznych, medytacji, skupieniu oraz ascezie czyli ograniczanie przyjemności i zachowaniu wstrzemięźliwości. Joga jest związkiem między ciałem, umysłem, świadomością i duchem.

Z kolei w świecie zachodnim joga przyjmowana jest jako zestaw ćwiczeń fizycznych, a także umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. W sferze zdrowotnej joga odblokowuje stawy, uwalnia dolną część pleców od bólu, wyrównuje gospodarkę hormonalną, rozluźnia i wzmacnia mięśnie. Uelastycznia ciało i sprawia, że jest silniejsze. Mijają migreny, poprawia się odporność, a waga się normuje.

 

Natomiast w sferze umysłowej prawidłowe wykonywanie ćwiczeń w połączeniu z oddechem w naturalny sposób wprowadza nas w stan medytacji. Redukuje się stres, oddychamy głębiej i spokojniej. Nasz umysł odpoczywa, a my poznajemy siebie poprzez zastanawianie się nad tym co robimy, po co i jak. Kończąc ćwiczenia czujemy się pełni energii, odprężeni oraz jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata.

 

Joga wprowadza w nas harmonię, a ciało i umysł stabilizuje się emocjonalnie. Osoby, które uprawiają jogę usprawniają nie tylko swoje ciało i uśmierzają różnego rodzaju bóle, ale także osiągają wewnętrzny spokój.


Jednak jak z każdą formą ćwiczeń nie możemy przesadzić, bowiem zbyt długotrwałe ćwiczenia mogą spowodować na przykład nadwyrężenie mięśni czy uszkodzić stawy. Dlatego należy uważać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym zwłaszcza na początku, gdy zaczynamy przygodę z jogą. Trzeba dostosowywać trening do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej. Jednak warto spróbować, gdyż joga jest dla każdego i możemy ją praktykować w domu i na świeżym powietrzu jeśli tylko pogoda sprzyja.

Tematy:

Zaloguj się do portalu, aby dodać komentarz

Zdrowie, Ciało, Umysł

Ostanio komentowane

Skóra, Włosy, Paznokcie

SPA / Basen / Sauna

Wizyta w spa

Ostatnio na topie pojawił się nowy sposób na spędzenie chwil relaksu w malowniczym plenerze, w ...

Więcej w: Wyjdź z domu

Fitness, Ćwiczenia, Joga Pilates