Aktywnie

Dziecko warto zachęcać do aktywności sportowej już od pierwszych lat jego życia. Czym skorupka za młodu nasiąknie… Jaka forma rekreacji sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Jedną z nich bez wątpienia są rolki. Pierwsze kroki na butach na kółkach mogą stawiać (pod czujnym okiem rodzica!) już nawet 4-latki. Aby rozpocząć naukę jazdy, Twoja pociecha potrzebuje jednak odpowiedniego sprzętu. Czyli jakiego?

Rolki dziecięce bez trudu znajdziesz w ofercie wielu sklepów. Coraz częściej te akcesoria sportowe trafiają nawet na półki supermarketów, kusząc bardzo atrakcyjną ceną. Pytanie jednak, czy cena i, ewentualnie, kolor to jedyne cechy, na które warto zwrócić uwagę, kupując sprzęt sportowy dla najmłodszego członka rodziny? Nie do końca. Kluczowe jest przecież jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Aby przemieszczanie się na rolkach było czystą przyjemnością, a nie stało się prostą drogą do nabawienia się kontuzji – zwróć baczną uwagę na jakość kupowanego sprzętu oraz jego parametry techniczne.

Rolki dziecięce to więcej niż zabawka

Choć rolki dostarczą doskonałej rozrywki już po kilku lekcjach jazdy, te słabej jakości mogą stanowić poważne zagrożenie. Dlaczego? Nie czarujmy się, stereotypowe produkty „made in China”, pochodzące od nieznanej marki zazwyczaj powstają w warunkach produkcyjnych poniżej współczesnych standardów. Słabej klasy, nieatestowane materiały, źle wykonane połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami, brak odpowiedniego wyprofilowania buta, zawodne łożyska… to wszystko może sprawić, że jazda na rolkach stanie się nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna. Dlatego – i to zasada, o której należy bezwzględnie pamiętać – rolki dziecięce wybierz świadomie i z namysłem. Zakup modelu dobrej jakości to inwestycja, która bardzo szybko Ci się zwróci, ponieważ:

  • jedna para posłuży Twojemu dziecku nawet przez kilka lat – poniesiesz więc wydatek raz, a nie kilkakrotnie, kupując kolejne podejrzanie tanie pary rolek,
  • zyskasz pewność, że Twój syn lub córka przemieszczają się bezpiecznie – ich stopy mają odpowiednią stabilizację, a ryzyko kontuzji jest niewielkie.

Jakie rolki dziecięce kupić?

Jeśli przygoda Twojego dziecka z rolkami dopiero się rozpoczyna, najlepszym rozwiązaniem będą regulowane rolki do jazdy rekreacyjne. Tego typu rolki dziecięce znajdziesz np. w ofercie sklepu Asport.pl. To model, który wyróżnia się:

  • stosunkowo miękkimi kółkami o standardowym rozmiarze – pozwalającymi na łagodną, niezbyt szybką jazdę,
  • łożyskami średniej klasy – pozwalającymi na płynną jazdę, ale zapobiegającymi rozwijaniu zbyt wysokich prędkości,
  • regulowanym rozmiarem buta – to niezwykle istotne, ponieważ stopa Twojego dziecka rośnie w ekspresowym tempie, but rolek będzie się do nich dostosowywać.

Jeśli chcesz zaoferować swojej pociesze jeszcze szersze możliwości rekreacyjne, możesz wybrać model 2 w 1, a więc bądź to łyżworolki (w których zimą kółka zamienią się na płozę do jazdy po lodzie), bądź to rolko – wrotki. Te drugie są szczególnie dobrym pomysłem podczas nauki jazdy – na wrotkach jest nieco łatwiej złapać równowagę.

A co, jeżeli Twoje dziecko nauczyło się już podstaw jazdy i chce spróbować swoich sił w stylu freeride czy szybkiej jeździe? Wówczas możesz pomyśleć o zakupie bardziej specjalistycznego modelu o parametrach dostosowanych do specyfiki tych technik jazdy.