Joga / Pilates - Porady, artykuły, informacje

Joga / Pilates

joga

Są rozmaite sposoby stosowane w ramach tego zagadnienia. Coraz więcej osób decyduje się na jogę. Czy jest to jednak istotnie dobra idea? A może to strata czasu?

Więcej…

Joga / Pilates

Joga - droga do harmonii

Organizm nasz jest jak system połączonych naczyń. Gdy zawodzi jakiś element, sypie się cała reszta. Dlatego wiele osób odwołuje się do jogi, której celem jest przywrócenie równowagi całemu organizmowi.

Choć joga zajmuje się od kilku tysięcy lat związkami między ciałem, umysłem i duchem, to we współczesnym świecie zachodnim zwykle sprowadza się do zestawu ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Gdy organizm jest zdrowy, funkcjonuje prawidłowo, to i ciału nic nie dolega. Mięśnie i stawy są sprawne, kręgosłup elastyczny, umysł otwarty i zrównoważony, czujemy, że wypełnia nas energia.

Więcej…

Joga / Pilates

Joga na wiosnę

Wiosna w pełni i wielkimi krokami zbliża się lato. Zmęczeni siedzącym trybem życia i codziennym stresem chętnie opuszczamy własne cztery ściany, by spędzić jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Chcesz podarować swojemu ciału i umysłowi odrobinę relaksu? Joga to doskonałe rozwiązanie - szczególnie na łonie natury!

Więcej…

Joga / Pilates

Joga

Joga to jedna z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej, a także zbiór dyscyplin duchowych. Dla kultury wschodniej joga jest formą wyzwolenia, którą można osiągnąć dzięki odpowiedniemu treningowi ciała, przestrzeganiu zasad etycznych, medytacji, skupieniu oraz ascezie czyli ograniczanie przyjemności i zachowaniu wstrzemięźliwości. Joga jest związkiem między ciałem, umysłem, świadomością i duchem.

Więcej…

Joga / Pilates

Joga zwiększa satysfakcję z seksu

Uprawienie jogi korzystnie wpływa na zdrowie, ale również na kontakty seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet – pisze William J. Broad, autor książki “The Science of Yoga: The Risks and the Rewards”, która ukazała się w USA.


Wieloletni dziennikarz naukowy „New York Times” twierdzi, że w Indiach ustalono, iż joga podnosi popęd seksualny i poprawia odczuwanie satysfakcji z seksu, jak też zwiększa bliskość między partnerami.

Więcej…

Joga / Pilates

Joga i pilates

Prosty test skłonu w siadzie może być wyznacznikiem tego, jak sztywne są nasze tętnice - pisze "American Journal of Physiology". Zdaniem japońskich naukowców, mamy większe szanse uniknąć chorób układu krążenia, jeżeli jesteśmy dobrze rozciągnięci.

 

Choć nie wiadomo, dlaczego w wieku średnim i starszym elastyczność ciała przekłada się na elastyczność tętnic, istnieje, według naukowców możliwość, że ćwiczenia rozciągające uruchamiają w organizmie reakcje fizjologiczne, które spowalniają sztywnienie naczyń krwionośnych. Zdrowe naczynia krwionośne są elastyczne, dzięki czemu możliwa jest regulacja ciśnienia tętniczego.

Więcej…

Joga / Pilates

Joga łagodzi bóle okolicy lędźwiowej

Cotygodniowe zajęcia jogi i intensywne ćwiczenia rozciągające mogą łagodzić przewlekłe bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa - wynika z największych dotychczas randomizowanych badań dotyczących jogi, które opublikowało pismo "Archives of Internal Medicine".


Osoby uczestniczące w 75-minutowych sesjach jogi lub stretchingu po trzech miesiącach odczuwały znacznie większe złagodzenie objawów bólowych w porównaniu z osobami, które korzystały jedynie z poradnika na temat metod zapobiegania i łagodzenia bólu.

Więcej…