Sport i Rekreacja

Wiosna zagościła za dobre, a tuż za nią podąża upalne lato. A jak wiadomo, wysokie temperatury skłaniają nas do częstszego pobytu na świeżym powietrzu. Wielu z nas marzy o basenie, który można postawić we własnym ogrodzie, by wolne chwile spędzać na kąpieli. Jednak wybór odpowiedniego basenu nie zawsze należy do najłatwiejszych. Należy zapoznać się z informacjami, czy lepszy będzie basen stelażowy czy rozporowy? Czy warto wybrać droższy model, czy wystarczy basen z niższej półki?

 

Basen w ogrodzie

Do niedawna basen ogrodowy był przydomkiem bogactwa i wysokiego statusu, a wakacje woleliśmy spędzać nad morzem lub jeziorem. Jednak nie każdy dobrze czuje się w tłumie obcych osób, które spędzają urlop w tym samym miejscu. Z myślą o nich producenci basenów ogrodowych stale poszerzają swoją ofertę. Wzrost zainteresowania ceny basenów zaczęły spadać i obecnie, w zależności od rozmiaru i zastosowanych do produkcji materiałów i technologii, ich ceny zaczynają się od zaledwie kilkuset złotych. - Nie mówimy tutaj wcale o małych, dmuchanych basenikach dla dzieci, a o dużych konstrukcjach mieszczących nawet kilkunastu dorosłych osób bez specjalnego ścisku – twierdzi Lech Nitecki ze sklepu Ogrodosfera.pl.

 

Jaki basen wybrać?

Decydując się na zakup basenu ogrodowego musimy w pierwszej kolejności wybrać, czy basen ma być stacjonarny czy przenośny. Te pierwsze należą do najbardziej wytrzymałych basenów, ale bardziej kosztownych. Z kolei baseny przenośne mają tę zaletę, że nie musimy martwić się, że jego instalacja na stałe zmieni krajobraz naszego ogrodu. Dodatkowo, jego rozkładanie nie jest już tak kłopotliwe, jak w przypadku pierwszych modeli.

 

Baseny rozporowe

2. Basen rozporowy fot. Ogrodosfera

Wśród różnych rodzajów basenów ogrodowych to baseny rozporowe zaliczają się do najczęściej wybieranych. Ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała od dmuchanych, a cena nie jest wygórowana. Są też znacznie pojemniejsze od basenów dmuchanych, często mają doczepiane drabinki ułatwiające wchodzenie do basenu. Baseny rozporowe mogą być naprawdę głębokie – niektóre modele umożliwiają nawet nurkowanie. Sposób ich działania sprawia, że ścianki basenu są sztywne i utrzymujące swój kształt, a ponadto dostosowują się do wysokości lustra wody. Baseny te wykonane są głównie z poliestru i PCV, które gwarantują wieloletnią wytrzymałość.

 

Baseny stelażowe

1. Basen stelażowy fot. Ogrodosfera

Jeśli jednak potrzebujemy basenu w znacznie większym rozmiarze i o większej wytrzymałości, to lepszym rozwiązaniem będzie basen stelażowy. Jego cena jest wyższa, niż rozporowego, ale z pewnością zmieści on większą liczbę pływających. Ten rodzaj basenu jest zbudowany z usztywnionych metalową konstrukcją ścianek oraz wypełnienia PCV. Niestety baseny stelażowe nie są pozbawione wad. Największą jest długi czas rozkładania, ale z pewnością zrekompensuje nam to możliwość błogiego lenistwa we własnym ogrodzie.