Bieganie

Korzyści płynących z treningu z psem jest wiele. Poza oczywistościami, takimi jak poprawa sprawności fizycznej, wzmocnienie całego ciała oraz odstresowanie, istotną kwestią jest radość z przebywania z wiernym przyjacielem. Szukając więc urozmaicenia od zwykłego joggingu, możesz zacząć biegać ze swoim pupilem. Od krótkich przebieżek, po wyczerpujący bieg przełajowy – pies to kompan idealny!

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy biegasz już od jakiegoś czasu, warto byś w swoją aktywność fizyczną włączał nie tylko całą rodzinę, lecz przede wszystkim swojego czworonożnego przyjaciela. Mały, duży, kanapowiec czy wieczne adhd – pamiętaj, że każdy pies może biegać! Ważne by był zdrowy i by jego właściciel zabrał się do całego przedsięwzięcia z głową. Na co musisz uważać?

Jak zacząć bieganie z psem?

W początkowej fazie niezwykle istotne jest nastawienie – zarówno psa, jak i jego właściciela. Trening ma być dla was przyjemnością i zawsze kojarzyć się z czymś miły. A o to nie trudno – wystarczy, że pomyślisz, jak wiele pozytywnego stanie się z twoim ciałem po kilku takich treningach. Dodatkowa radość, którą wykazywać będzie twoja psina, powinna motywować cię jeszcze mocniej. Pamiętaj jednak, by na początku nie przesadzać i dostosować długość, intensywność i czas trwania biegu do kondycji swojej, jak i zwierzaka. Z biegiem czasu, treningi te mogą się wydłużać.

Gdzie biegać z psem?

Kolejny istotny fakt, o którym zdają się czasem nie pamiętać zarówno biegacze, jak i właściciele psów. Pamiętaj – parkowa alejka wyłożona asfaltem nie jest dobrym miejscem do biegów. Wpływa ona niekorzystnie nie tylko na twoje stawy, lecz przede wszystkim na układ kostny i opuszki łap twojego zwierzaka. Co gorsza, to ty posiadasz buty z amortyzacją, nie on… Na treningi wybieraj więc naturalne, nieubite podłoże w lesie, na polu lub łące. Takie otocznie będzie sprzyjać nie tylko odprężeniu fizycznemu, lecz przede wszystkim – psychicznemu.

Jaka smycz do biegania?

Wybór sprzętu do biegania z psem nie jest aż tak kłopotliwą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim istotny jest komfort twojego psiaka. Zapewnią mu to pasy biodrowe z długimi smyczami, które nie będą samoczynnie się blokować i będą miały elastyczne elementy, które zamortyzują ewentualne szarpnięcia. Znajdziecie je np. tutaj: https://www.naszezoo.pl/pl/c/Akcesoria-spacerowe/178 . Każdy dobry sklep zoologiczny powinien, wraz z rozpoczynającym się sezonem dla biegaczy, mieć taki sprzęt w swoim asortymencie. Jeśli nie jesteś pewien, jaki model będzie najodpowiedniejszy dla ciebie i twojego pupila, zapytaj eksperta lub lekarza weterynarii.