Jedni uważają go za zbędny gadżet na rowerowej kierownicy. Inni nie wyobrażają sobie bez niego jazdy. Pokazuje prędkość, czas i przejechane kilometry. Zobacz jak działa i co trzeba o nim wiedzieć, zanim kupisz licznik rowerowy.
Dawniej wśród wymarzonych prezentów komunijnych prym wiodły rowery. Wraz z rozwojem technologii marzenia dzieci zmieniały się. Dziś dziewięciolatka, który przystępuje do pierwszej komunii bardziej może ucieszyć zaawansowany technicznie licznik rowerowy, najlepiej taki, który będzie się łączyć ze smartfonem. Co więcej, taki gadżet może też ucieszyć niejednego dorosłego. By jednak mądrze wybrać licznik rowerowy, warto dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu.
Niektórzy uważają, że z licznikiem przewodowym rower traci na wyglądzie. Od kierownicy, na której znajduje się ekranik licznika, wiedzie kabel przyczepiony do szprychy. Taki licznik, choć bardziej dokładny i dużo tańszy, może sprawiać trudności, zwłaszcza nieuważnym użytkownikom. Łatwo o zerwanie kabla w trakcie jazdy czy podczas transportowania roweru. Ze względu na stosunkowo niską cenę, jest polecany zwłaszcza świeżym adeptom kolarstwa.
Liczniki bezprzewodowe są nieco droższe, ale górują nad swoimi przewodowymi braćmi jakością i większymi możliwościami. Większość modeli odbiera dane przez fale radiowe, dzięki czemu można im zaufać co do prawdziwości wyświetlanych jednostek. Poprzednia wersja przesyłania danych z czujnika do urządzenia, miała pewne wady i użytkownicy mieli wątpliwości co do ich prawdziwości. Rowerowi „fashioniści” cenią jednak liczniki bezprzewodowe przede wszystkim za wygląd.
Funkcje jakie powinien posiadać licznik rowerowy, to wyświetlanie:
Oczywiście wszystko zależy od potrzeb kolarza. Wyżej wymienione funkcje mogą pojawiać się w różnych konfiguracjach w poszczególnych modelach liczników rowerowych.
Oprócz standardowych liczników, znanych większości z nas, w sklepach z gadżetami rowerowymi można znaleźć coraz więcej nowoczesnych rozwiązań dla rowerzystów. Nowoczesne liczniki mogą mieć zarówno wbudowany pulsometr i miernik kalorii, możliwość łączenia się z komputerem w celu analizy trasy na większym ekranie. Niektóre urządzenia synchronizują się nie tylko ze smartfonami i tabletami, ale z łatwością mogą skomunikować się ze smartwatchami. Ciekawym rozwiązaniem są także nawigacje rowerowe, które wyglądem przypominają małego smartfona. Pomagają one kolarzom w dotarciu do ustalonego celu posiadając jednocześnie funkcje typowe dla zwykłych liczników.
Choć producenci oferują mnóstwo ciekawych funkcji mających zmierzyć wyniki kolarzy, zarówno tych zawodowych jak i amatorów, to wiele osób i tak zdecyduje się na korzystanie z tradycyjnych rozwiązań bez udziwnień. Zanim wybierzesz najdroższy i najbardziej gadżeciarski sprzęt sprawdź czy rzeczywiście skorzystasz ze wszystkich jego funkcji. Może się okazać, że najprostszy licznik rowerowy spełni twoje oczekiwania.