Porady, Wiedza - Siłownia

Odżywki i suplementy, które dostępne są obecnie na rynku znajdują swoich zwolenników jak i przeciwników. Mimo że w sklepach znaleźć można tylko i wyłącznie legalne, przebadane, atestowane i zgodne z obowiązującym prawem preparaty, nadal wzbudzają pewne kontrowersje i budzą obawy lub wątpliwości tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli z nimi do czynienia a chcieliby nieco przyspieszyć efekty ćwiczeń lub dopiero rozpocząć profesjonalny trening. Sportowcy zazwyczaj nie mają takiego problemu, dotyczy on przeciętnych ludzi znajdujących się, na początku drogi do sukcesu treningowego.

Wyjaśniamy więc tę kwestii raz na zawsze i odpowiadamy na pytanie, czy warto stosować suplementy i odżywki?

Tak naprawdę na pytanie, czy odzywki warto stosować można odpowiedzieć krótko i zwięźle, bez zbędnego rozpisywania się, jednym słowem – warto. To jednak nikomu nie wystarcza, bo oprócz tego, że warto je stosować, większość ludzi chciałaby zapewne dowiedzieć się dlaczego.

Wiedząc, że warto stosować suplementy diety i odżywki różnego rodzaju, dowiedzmy się więc dlaczego...

Odżywki i suplementy, które dzieli się na bardzo wiele rodzajów mają zazwyczaj kilka konkretnych celów, ale w zależności od tego jakie efekty i jak szybko chce się je uzyskać oraz jaki rodzaj sportu się uprawia i czy jest to trening profesjonalny czy też rekreacyjny, niezbędne jest ich odpowiednie dostosowanie, a więc wybór idealnej odżywki. Zazwyczaj jednak rola wszystkich odżywek sprowadza się do tego, aby dodać energii, przyspieszyć efekty ćwiczeń i spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Więcej na temat rodzajów i zastosowania odżywek na www.megapower.pl

Wśród najczęściej stosowanych odżywek znajdują się węglowodany, białko i kreatyna, a odżywki te spożywane są w formie napojów izotonicznych, batoników, specjalistycznych koktajli czy w proszku – wybór formy również zależy od tego jaki jest cel oraz od zasobności portfela bądź komfortu.

Patrząc z perspektywy dietetyki, odżywki tak naprawdę powinny być spożywane tylko i wyłącznie przez sportowców, bowiem to jest grupa osób, która charakteryzuje się nadzwyczajnymi, specjalnymi wręcz potrzebami żywieniowymi i dostarczenie odpowiednich substancji do ich organizmów tylko i wyłącznie poprzez jedzenie byłoby trudne. Teoretycznie przeciętny człowiek może to zrobić i nie potrzebuje odżywek, aby uzyskać zamierzone efekty, ale zazwyczaj chce się ten proces przyspieszyć i właśnie wtedy sprawdzają się one wręcz idealnie.

Oprócz przyspieszania efektów, odżywki warto stosować również z innych powodów, takich jak:

  • szybsza regeneracja siły
  • większa intensywność treningów
  • zmniejszone ryzyko kontuzji i chorób
  • wzmocnienie organizmu
  • lepsze samopoczucie
  • mniejsze zmęczenie

Podsumowując...

Odżywki jak i suplementy w czasie treningów są jak najbardziej warte stosowania, ale niezbędny jest tutaj zdrowy rozsądek i nie zapominanie, że same preparaty nie są żadną gwarancją. Spożywanie odżywek i suplementów ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonuje się regularne ćwiczenia i poddaje się systematycznym treningom. Zadaniem odżywek i suplementów jest tylko i wyłącznie wspomaganie treningu, a nie jego zastąpienie.

Tematy: