Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Infekcje intymne

Infekcje intymne przydarzają się kobietom stosunkowo często. Prawie każdej z nas przynajmniej raz w życiu dokuczały takie dolegliwości jak: ból, pieczenie, swędzenie okolic intymnych czy nieprzyjemne, uporczywe upławy. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z infekcją? Podpowiadamy, jakie objawy mogą na to wskazywać.

O infekcję intymną nie trudno. Wystarczy delikatne zachwianie naturalnej flory bakteryjnej i od razu mogą nas zaatakować mikroby wywołujące zakażenie. Możemy wyróżnić kilka najczęstszych schorzeń, które przytrafiają się kobietom.

 

Grzybica pochwy – trudny przeciwnik

Grzybica może zaatakować każdą z nas, bez względu na wiek. Najbardziej narażone są jednak kobiety w czasie menopauzy i podczas ciąży. To zakażenie, z którym walka bywa nierówna i raczej nie warto podejmować jej na własną rękę. W przypadku grzybicy pochwy konieczna jest wizyta u ginekologa, jeśli chcemy się jej skutecznie pozbyć. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań.

Objawami grzybicy są upławy o białej barwie i grudkowatej konsystencji. Mogą mieć zapach drożdży. Dodatkowo zakażeniu towarzyszy ból, pieczenie lub świąd okolic intymnych. Możesz zaobserwować zaczerwienienie warg sromowych. Dolegliwości mogą nasilać się podczas stosunku.

 

Rzęsistkowica – nieprzyjemne zakażenie

Kolejna na liście jest rzęsistkowica. Za jej występowanie odpowiada pierwotniak – rzęsistek pochwowy. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego z osobą zarażoną (prezerwatywa w dużej mierze chroni przed tą chorobą). Zarazić możemy się również, jeśli używamy ręcznika osoby zakażonej rzęsistkowicą. Pierwotniak ten może atakować również na basenach i w publicznych toaletach.

Najczęstszymi objawami rzęsistkowicy są obfite upławy o żółtej lub zielonkawej barwie i nieprzyjemnym, wyczuwalnym zapachu. Zakażeniu towarzyszy świąd okolic intymnych. Kobieta zakażona rzęsistkiem może również odczuwać ból podczas stosunku.

 

Waginoza bakteryjna – częsty przypadek

Waginoza to inaczej bakteryjne zakażenie pochwy wywołane przez bakterie beztlenowe. Te naturalnie występują w mikroflorze pochwy i zaczynają się szybko rozmnażać, gdy organizm jest osłabiony. Do zakażenia może dojść również po antybiotykoterapii, podczas ciąży, menopauzy czy w przypadku niewłaściwej higieny.

Jeśli poczujesz świąd i pieczenie okolic intymnych i zauważysz białawą, wodnistą wydzielinę o intensywnym zapachu (rybim), możesz być pewna, że masz do czynienia z waginozą. Często ta infekcja nie daje żadnych objawów, dlatego warto regularnie odwiedzać ginekologa.

 

Walcz skutecznie

Jeśli zaobserwujesz u siebie którekolwiek ze wspomnianych objawów, czym prędzej udaj się do lekarza. Nieleczone zakażenia mogą prowadzić do groźnych powikłań. Ginekolog zleci dalszą diagnostykę i wybierze najskuteczniejszą metodę leczenia. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem okolic intymnych, stosuj probiotyki, na przykład invag – to skuteczny i bezpieczny sposób na ochronę wrażliwych miejsc. Więcej o nim przeczytasz na www.invag.pl.

Wszystkie wspomniane wyżej infekcje są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza podczas ciąży. Jeśli planujesz dziecko, musisz szczególnie uważać. Decyzję o ciąży masz jeszcze przed sobą? Sprawdź kalkulator dni płodnych na kobiecosc.info.

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ