Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Szkła kontaktowe dzielą się na dwie grupy: soczewki jednorazowe i soczewki miesięczne. Pierwsze z nich nosi się tylko raz, a po każdym użyciu wyrzuca i zakłada nowe. Z kolei jedna para szkieł miesięcznych może być stosowana przez 30 dni. Po zdjęciu z oka przechowuje się je w specjalnym płynie do soczewek. Rodzaj szkieł kontaktowych należy dopasować do swojego stylu życia – u jednych lepiej sprawdzą się jednodniowe, u innych miesięczne.

Soczewki jednorazowe – najlepsze w podróży, na basenie i imprezie

Soczewki jednodniowe czyli szkła kontaktowe jednorazowego użytku, to najlepsza propozycja dla osób, które na co dzień noszą okulary i nie chcą z nich całkowicie rezygnować. Soczewki jednodniowe można zakładać tylko raz na jakiś czas, na przykład:

  • na specjalne okazje (np. studniówka, ślub, występ w telewizji),
  • do pływania i uprawiania sportu,
  • w czasie podróży i wycieczek,
  • na imprezy.

Soczewki kontaktowe jednodniowe mogą pozostać na oku przez nawet kilkanaście godzin – zazwyczaj zakłada się je rano i zdejmuje przed pójściem spać. Jedną z ich największych zalet jest to, że nie wymagają pielęgnacji i przechowywania w specjalnym płynie. Po zużyciu wyrzuca się je po prostu do kosza. Dzięki temu są zawsze sterylne i zapewniają wysoki poziom higieny. Na rynku dostępne są szkła jednodniowe na niemal każdą wadę wzroku, w tym krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopię (starczowzroczność).

Soczewki miesięczne – pożegnanie z okularami

Soczewki kontaktowe miesięczne to rozwiązanie dla osób, które źle czują się w okularach i chcą je na stałe zastąpić szkłami kontaktowymi. Świetnie sprawdzą się u młodych ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia, są w ciągłym ruchu i uprawiają sporty. W odróżnieniu od soczewek jednodniowych, soczewki miesięczne nie są jednorazowe. Po zdjęciu z oka należy je wyczyścić i włożyć do pojemnika z płynem, a następnie założyć ponownie kolejnego dnia. Od niedawna na rynku dostępne są też nowoczesne szkła miesięczne o działaniu przedłużonym, co oznacza, że można je nosić bez zdejmowania nawet przez tydzień. Jedna para miesięcznych szkieł kontaktowych wystarcza na 30 dni, co oznacza, że 12 par soczewek stanowi zapas na cały rok. Z tego powodu są zazwyczaj tańsze niż komplet soczewek jednodniowych na taki sam okres. Dzienny koszt użytkowania soczewek miesięcznych może być nawet trzykrotnie niższy niż w przypadku szkieł jednorazowych.

ZDROWIE / URODA / KOSMETYKI / ODZIEŻ