Odchudzanie / Dietetyka

Błędy podczas odchudzania

Szczupła sylwetka to obecnie priorytet każdej kobiety. Szczupłe kojarzy nam się ze zdrowiem i ładnym ciałem. Często jest utożsamiane z sukcesem. Dlatego wiele kobiet szuka złotego środka na odchudzanie. Często w tych poszukiwaniach idą w niewłaściwą stronę i popełniają błędy, które powodują, że waga nie spada, a stan zdrowia pogarsza się. Sprawdź 4 błędy, które powodują, że wciąż nie możesz schudnąć.

1. Nierealny cel
Skuteczne odchudzanie zależy od typu sylwetki. Wiąże się to z faktem, że posiadamy różne typy figury i inaczej tyją osoby o typie figury gruszki, a inaczej te, które mają figurę w typie klepsydry lub jabłka. Dlatego dietę powinno się dostosować do sylwetki, a zmieniając nawyki żywieniowe i zaczynając się odchudzać warto skontaktować się z dobrym dietetykiem, który opracuje dietę dostosowaną do wagi, wieku, stylu życia i innych czynników.  

2. Podglądanie diet celebrytów
Celebryci nieustannie chwalą się dietami, dzięki którym mają smukłą sylwetkę. Oglądając zdjęcia w kolorowych czasopismach przyłapujemy się na myśli, że chcielibyśmy wypróbować dietę znanej aktorki lub piosenkarki. To błąd.
Często diety reklamowane przez celebrytów są niezdrowe. Zdarza się też, że są to tzw. szybkie diety, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i mogą prowadzić do niedożywienia. Celebryci rzadko stosują powszechnie dostępne diety, a na ogół mają osobistego dietetyka i trenera. Dlatego na diety znanych osób warto patrzeć z przymrużeniem oka i dla zdrowia lepiej nie próbować stosować ich u siebie.

3. Brak ruchu
Odchudzanie bez aktywności fizycznej trwa krócej i jest znacznie trudniejsze. Sama utrata kilogramów w wyniku zmiany nawyków żywieniowych może okazać się nietrwała, jeśli większość dnia spędzimy np. przed komputerem i nie zadbamy o odrobinę ruchu.
Aktywność fizyczna to dla niektórych osób temat tabu. Jeśli do tej pory unikaliśmy jej, to trudno nagle zacząć np. intensywnie biegać, a nawet nie powinno się, ponieważ organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Dlatego dietetycy wskazują, że aktywność fizyczną powinno się dołączać do diety stopniowo. Najpierw krótkie spacery, które z czasem systematycznie należy wydłużać, a potem można pomyśleć o zapisaniu się na siłownię lub basen. Każdy rodzaj ruchu jest dobry, bo w końcu ruch to zdrowie.

4. Małe grzeszki
Ile diet kończyło się na małych grzeszkach i małych nagrodach po intensywnym wysiłku? A to kostka czekolady, a to kilka gałek ulubionych lodów. Czasami po treningu zjadamy więcej niż zdołaliśmy spalić i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Dlatego po aktywności fizycznej najlepiej uzupełnić niedobory płynów i zjeść drobną, zdrową przekąskę, np. banana, daktyle, migdały lub jogurt naturalny.

Nienaganna sylwetka to marzenia każdej kobiety. Zwłaszcza w lecie chcemy wyglądać pięknie i nie czuć się skrępowane dodatkowymi kilogramami. Jeśli, więc myślimy o diecie, warto wybrać taką, która nie odbije się niekorzystnie na zdrowiu, a jej efekty będą trwałe, a nie tymczasowe. Warto też pamiętać, że odchudzanie nie to proces trwający kilak tygodni lub miesięcy, ale trwała zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia.


Artykuł napisany pod marką ViVio. Jesteśmy importerami zdrowej żywności i produktów BIO. Zapraszamy do współpracy!


DIETA / ZDROWA ŻYWNOŚĆ / ODCHUDZANIE