Aktywnie

Kijki narciarskie (dobór)

Kije narciarskie są nieodłącznym elementem zawodników, którzy biorą udział w światowych zawodach w narciarstwie alpejskim. Są one jednak pomocne również amatorom narciarstwa. Do czego służą kijki narciarskie? Jak wybrać ich odpowiedni rozmiar? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Kije narciarskie – do czego służą?

Podstawowym zadaniem kijów narciarskich jest pomoc w utrzymaniu równowagi podczas jazdy na nartach. Mają one również wpływ na lepsze i szybsze skręty oraz bezpieczne hamowanie. Jakie jeszcze zalety kijków narciarskich przemawiają za tym, aby traktować je jako obowiązkowy element wyposażenia narciarskiego?

  • Zwiększają stabilność jazdy i dzięki temu odciążają mięśnie i stawy narciarza.
  • Pozwalają czuć się swobodniej na stoku narciarskim.
  • Pomagają utrzymać właściwą postawę ciała – ręce zbliżone są do tułowia, a plecy wyprostowane.

Kijki narciarskie – jakie rodzaje znajdziesz w sklepach?

Zastanawiasz się, z jakiego materiału kije narciarskie będą dla Ciebie najlepsze? Uzależnione jest to przede wszystkim od Twoich umiejętności jazdy na nartach.

  • Aluminiowe – to najpopularniejszy i najczęściej wybierany materiał. Polecany przede wszystkim początkującym narciarzom. Kijki aluminiowe są tanie i nie łatwo je zniszczyć.
  • Karbonowe – ten lekki i elastyczny materiał absorbujący drgania najlepiej sprawdza się podczas szybkich zjazdów ze stromych stoków z dużą liczbą zakrętów. Polecane narciarzom profesjonalnym.

Kije narciarskie – dla amatorów czy zawodowców?

Przyjęło się sądzić, że kijki narciarskie przeznaczone są wyłącznie dla początkujących narciarzy, którzy w każdej chwili mogą się na nich podeprzeć lub podnieść ze śniegu po upadku. To jednak błędne myślenie, bowiem kije narciarskie wykorzystywane są także przez pasjonatów narciarstwa oraz zawodowych narciarzy. Oni najczęściej korzystają z wykrzywionych kijów do szybkiej jazdy. Ich zadaniem jest zmniejszenie oporu powietrza, a co za tym idzie – znaczne przyspieszenie na trasie zjazdowej. Amatorzy i narciarze sezonowi korzystają z prostych modeli kijów przeznaczonych do zjazdów klasycznych.

Kije narciarskie – jak wybrać właściwe?

Nie istnieje jeden uniwersalny model kijków narciarskich. Każdy narciarz dobiera je indywidualnie do swojego wzrostu. Za krótkie kije sprawią, że podczas skręcania na stoku będziesz nachylał się do przodu. Zbyt długie z kolei spowodują, że przyjmiesz nieprawidłową postawę, nadmiernie się prostując i odchylając do tyłu. Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar kijków narciarskich?

  1. Obróć kijek narciarski do góry nogami (talerzyk musi znaleźć u góry).
  2. Stań prosto i oprzyj rączkę kijka o ziemię.
  3. Chwyć kijek pod talerzykiem – otrzymasz taką długość kijka, jakbyś wbił go w śnieg.
  4. Sprawdź, czy kąt między Twoim ramieniem a przedramieniem tworzy 90 stopni. Jeżeli tak, to znaczy że kijek ma dobrą długość.

Możesz także zakupić kije narciarskie w sklepie internetowym. Istnieje bowiem prosta metoda obliczania ich odpowiedniej długości. Wystarczy, że pomnożysz swój wzrost przez 0,7 i zaokrąglisz wynik do pełnych 5 cm. Dla przykładu: Masz 168 cm wzrostu. Aby dobrać odpowiednią długość kijka mnożysz tę liczbę przez 0,7. Wychodzi Ci wynik równy 117,6 cm. Po zaokrągleniu do pełnych 5 cm, wychodzi 120 cm. To odpowiednia długość Twojego kijka narciarskiego. Ten prosty sposób pozwoli Ci robić zakupy sprzętu narciarskiego przez Internet. Możesz sprawdzić na przykład kijki narciarskie w ofercie Adventure Sports. Kupisz tam wysokiej jakości kije dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci produkowane przez sprawdzonych producentów sprzętów narciarskich.