Odzież, Sprzęt, Moda

Jesienno-zimowa aura to nie powód, by rezygnować z ulubionego biegania na świeżym powietrzu. Niższe temperatury i nierzadko mokra ziemia powodują jednak, że strój do biegania powinien być staranie wybrany, aby spełniał swoje funkcje – czyli chronił przed zimnem, oddychał i jednocześnie nie krępował ruchów. Jak się zatem ubrać na bieganie jesienią i zimą?

Bieganie jesienią i zimą to znakomity pomysł na urozmaicenie sobie czasu po pracy czy przed nią. W tym sezonie brakuje nam zazwyczaj ruchu, a niedobór słońca skutkuje niedoborem witamin D w organizmie. Ważną kwestią jest jednak ubiór do biegania – jak się ubrać do biegania jesienią i zimą? Jakie wybrać buty do biegania, aby nie przemokły? Jakie spodnie i bluzę sportową do biegania wybrać, aby przepuszczały powietrze i jednocześnie trzymały optymalną temperaturę ciała podczas biegania na chłodzie? Nasz poradnik na temat ubierania się biegaczy zimą i jesienią z pewnością pomoże w odpowiednim wyborze. Wszystkie ubrania i buty znajdziesz na www.moda360.pl

 

Buty do biegania na jesień i zimę

Buty do biegania powinny być dobrane do warunków pogodowych panujących na dworze – tak zwane buty terenowe. Generalnie możemy podzielić je na modele przystosowane do miękkiego podłoża (pach, błoto, śnieg) oraz buty do podłoża twardego (ubita ziemia w lesie, teren pokryty kamieniami, głazami, korzeniami). Oddzielną grupę stanowią buty do biegania po lodzie posiadające specjalną podeszwę z kolcami – niemal jak górskie raki.

Na bieganie jesienią i zimą po miejskich parkach sprawdzą się buty z grubą gumową podeszwą na lekkim traktorze – na przykład tak zwane buty szosowe do użytkowania na śliskiej, mokrej i błotnistej powierzchni. Do biegania po twardym idealne będą buty trailowe lub buty crossowe, których podeszwa (bieżnik) przygotowana jest na urozmaicone podłoże. Buty trailowe czy crossowe sprawdzą się podczas długodystansowych biegów w trudnym terenie – na przykład podczas biegów górskich, biegów leśnych, a także podczas maratonów i biegów ulicznych.

Przy zakupie butów do biegania jesienią należy wybierać modele z wszytą wodoodporną membraną, która chroni nogę przed przemoczeniem oraz dodatkowo grzeje stopę. Są to buty w sam raz na jesienną pogodę, deszcz i kałuże. Przy łagodniejszych warunkach atmosferycznych do biegania w mieście dobre będę także zwyczajne buty szosowe, w których biegamy wiosną czy latem. Butów możesz szukać na www.moda360.pl/damskie/buty-do-biegania

 

Strój do biegania jesienią i zimą

Jak się ubrać na bieganie jesienią i zimą? Osoby, które chcą kontynuować treningi biegowe w parku czy na ścieżkach rowerowych także jesienią i zimą muszą zwrócić szczególną uwagę na stosowny ubiór sportowy. Tu nie sprawdzą się ubrania, w których biegaliśmy latem. Niezbyt dobrym pomysłem jest też nakładanie zwykłych ubrań z polarem czy bawełnianych bluz. Po pierwsze wbrew pozorom nie chronią dobrze przed zimnem, a po drugie łatwiej się w nich zgrzać, a następnie szybko przemarznąć i przeziębienie gotowe.

 

Postaw na bieliznę termiczną

Kompletowanie stroju do biegania jesienią i zimą należy zacząć od porządnej bielizny termicznej, której zadaniem jest wchłanianie potu podczas treningu. Składa się ona z przylegającej koszulki z długimi rękawami oraz obcisłych legginsów. Bielizna termiczna oferowana jest przez producentów oczywiście w wersji męskiej oraz damskiej.

Na bieliznę termiczną nakładamy nieprzemakalne sportowe spodnie, bluzę biegową oraz nieprzemakalną kurtkę typu wiatrówka, które pozwalają oddychać i nie krępują ruchów podczas biegu. Taki styl ubierania się na cebulkę to najlepsza rada na temat ubrania do biegania jesienną i zimową porą. Nie możemy także zapominać o kończynach, które najszybciej wytracają ciepło – nakładajmy zatem ciepłe rękawiczki, koniecznie czapkę oraz opcjonalnie szalik lub komin. Ciekawym rozwiązaniem jest chustka buff, z której możemy zrobić czapkę, bandamkę oraz kominiarkę.