Aktywnie

narty skiturowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest skituring? To nic innego jak wycieczki górskie na nartach. Są one organizowane zarówno na oznaczonych górskich szlakach, jak i w dzikim terenie.

Do tej formy aktywności konieczna jest dobra kondycja, ponieważ przed zjazdem na dół najpierw trzeba własnymi siłami wejść na górę oraz odpowiednia odzież narciarska . Nie ma możliwości skorzystania z wygodnego wyciągu. Odważniejsi i bardziej zaawansowani skiturowcy wybierają podejścia ambitne i wymagające technicznego przygotowania (czasami nawet z elementami wspinaczki). Można jednak też spacerować po łagodnie nachylonych zboczach i trasach. W tym poradniku skupimy się na tym, jak wybrać narty skiturowe.

 

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że narty skiturowe różnią się od nart zjazdowych. Inne są wiązania, które trzymają but z przodu, pięta pozostaje luźna. Niezbędne w takich nartach są także foki, czyli pasy wykonane ze specjalnego materiału, które nakleja się na spód narty. Dzięki nim można bardzo łatwo podchodzić na górę.

Jak wybrać narty skiturowe dla siebie?

Podstawę stanowi ocena własnych umiejętności oraz rodzaj preferowanej jazdy, czyli czy stawiamy na żywe tempo podchodzenia czy raczej chcemy po prostu podziwiać otaczający krajobraz, tego, czy chcemy bardzo szybko wejść na górę i delektować się zjazdem, czy raczej samo podchodzenie jest dla nas ciekawą atrakcją. Tylko narty skiturowe odpowiednio dobrane do aktywności zapewnią nam warunki przyjemne i bezpieczną jazdę.

Waga nart

Narty skiturowe to przede wszystkim modele znacznie lżejsze od zjazdówek. W czasie podchodzenia każde dodatkowe 100 g przekłada się na konkretne obciążenie dla nóg. Waga jednej narty wynosi 1100–1400 g. Bywa i tak, że początkujący skiturowcy kupują siebie zbyt ciężkie narty, przez co zniechęcają się do jazdy już w trakcie pierwszej wyprawy.

Jaka szerokość nart będzie odpowiednia?

To kolejny dylemat, przed którym stajemy jako kupujący. Wszystko zależy od preferowanej aktywności. Czy bardziej potrzebujemy nart szerokich i cięższych, dobrych do chodzenia, nie zapadających się łatwo w śniegu czy raczej wąskich i lekkich, które będą lepsze do zjazdów. Szerokość uniwersalnych modeli nart skiturowych wynosi około 90 mm.

Specjalnie wzmocnione krawędzie

Side-Wall oznaczana specjalne wzmocnienie bocznej ścianki nart. Ich zwiększona wytrzymałość oraz odporność na przypadkowe uszkodzenia jest potrzebna wszystkim jeżdżącym poza trasami w nieznanym terenie, gdzie bardzo łatwo o przypadkowe uderzenie. Zabezpieczone boki nart najlepiej absorbują wstrząsy.

Rdzeń narty

Najczęściej jest wykonany z wytrzymałego i bardzo lekkiego drewna. Często wykorzystuje się drewno Paulowni, jesionu albo topoli. W niektórych modelach znajdują się także kanały powietrzne zmniejszające ciężar nart.

Narty miękkie czy twarde? Dla osób początkujących najlepszym wyborem będą narty miękkie, które łatwiej dopasowują się do stoku. Narty sztywne lepiej za to sprawdzą się w trudniejszych warunkach, wymagają jednak lepszej techniki zjazdu.

Jaka długość nart będzie właściwa?

Najczęściej narty skiturowe dobiera się tak, że są krótsze niż wzrost osoby je noszącej o około 10 cm. Jednak są wyjątki w zależności od tego, jaka aktywność jest preferowana oraz od indywidualnych upodobań. Znacznie łatwiej podchodzi się i robi nawroty w nartach nieco krótszych. Osoby, które preferują wędrówki, z pewnością sięgną po narty krótsze i lżejsze. Osoby początkujące także pewniej będą się czuły w krótszych nartach. Za to lepsze do zjazdów będą narty skiturowe do zjazdów, które zapewniają większą stabilność. Takie najczęściej wybierają narciarze freeride’owi, którym zależy na efektywnym zjeździe. Nie ma więc reguły w tym temacie.

Rocker czy Camber

Rocker to narta, która jest wygięta ku górze albo z przodu albo z tyłu. Najlepsze do jazdy po puszystym śniegu, gorzej po ubitym.

Camber to narta, która jest wygięta w środkowej części, zapewnia znaczne lepszą amortyzację podczas jazdy w wymagającym terenie.

Jak wybrać buty skiturowe do jazdy?

Podsumowując, można stwierdzić, że narty przede wszystkim trzeba dobrać do preferowanej formy aktywności oraz do własnych umiejętności. Jeśli nie wiemy, jaki model wybrać, warto skorzystać z porady sprzedawcy. Z pewnością będzie on dobrym wsparciem w wyborze nart optymalnych do potrzeb, umiejętności i preferencji klienta.

Narty skiturowe w Cenerii

Jeśli planujesz kupić narty skiturowe, zajrzyj na stronę Ceneria.pl. W ofercie znajdziesz narty takich marek jak Atomic, Majesty, Dynafit czy Vilkl, a dzięki wyszukiwarce możesz szybko i łatwo dobrać narty do stylu jazdy oraz własnych preferencji. Dodatkowo za pośrednictwem strony internetowej możesz także znaleźć inne akcesoria dla narciarzy, jak skarpety, czapki czy rękawice narciarskie .