Suplementy / Odżywki / Witaminy - Siłownia

Regularne uprawianie różnych dyscyplin sportu pozwala na poprawienie kondycji, zdrowia, uzyskanie ładniejszej sylwetki. Aktualnie uprawianie sportu jest coraz bardziej popularne i coraz większa liczba osób decyduje się aktywność fizyczną. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem bardzo często nie mają dostatecznej wiedzy dotyczącej stosowania właściwych diet czy odpowiednich preparatów wspomagających trening. Suplementy w przypadku osób amatorsko uprawiających sport winny być stosowane z rozwagą. Wybór takich środków dostępnych na rynku nie jest wcale łatwy, gdyż wybierać można z bardzo szerokiego asortymentu preparatów o różnorodnym składzie.

Suplementy tak, ale?

Zastosowanie właściwe dobranych suplementów pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji czy zwiększyć wytrzymałość. Początkujący sportowiec powinien, jednak skupić się przede wszystkim na właściwym dobraniu programu treningowego oraz diety. Suplementy winny być jedynie dodatkiem do właściwie opracowanej diety. Odżywki pozwalają doskonale uzupełnić trening oraz zabiegi żywieniowe.

Dobór suplementu do typu treningu

Z zupełnie innych odżywek i suplementów winien korzystać sportowiec decydujący się na trening siłowy a innych trenujący sporty wytrzymałościowe. Wielu mężczyzn decyduje się na trening na siłowni. Wówczas warto ustalić cel takiego treningu i dopiero do już ustalonego treningu dobrać suplement. Z jednej strony można trenować muskulaturę, można chcieć przybrać na masie lub pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Osoby decydujące się na trening w postaci biegania, jazdy na rowerze powinny decydować się na spożywanie większych ilości białka czy preparatów dostarczających energię.

Nadmiar tłuszczu

Dla osób, które borykają się z nadwagą nie będą wskazane preparaty, których celem jest budowanie masy. Masa mięśniowa będzie jedynie zwiększała wagę. Warto postawić na trening związany z budowaniem właściwe prezentującej się sylwetki oraz takie preparaty, które pozwalają na pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Spożywanie preparatów zawierających duże ilości węglowodanów będą utrudniały pozbycie się nadmiernej wagi. Dobrym pomysłem będzie postawienie na preparaty białkowe, które ułatwiają budowanie mięśni oraz lekki spalacz tłuszczu, który pozwala na przyśpieszenie pozbycia się fałd tłuszczu z różnych części ciała. Odżywki białkowe nie mogą, jednak stanowić zastępstwa dla spożywania posiłków, co czyni wielu początkujących sportowców, którzy mają spore trudności ze stosowaniem regularnie diety.

Preparaty uzupełniające dietę

Wiele preparatów pozwala na uzupełnienie niedoborów powstających w wyniku intensywnego treningu. Warto sięgać po witaminy oraz minerały, które usuwane są z organizmu w wyniku uprawiania określonego sportu. Osoby uprawiające bieganie oraz sporty wytrzymałościowe powinny pomyśleć o stosowaniu napojów izotonicznych. Warto również stosować preparaty z ekstraktów roślinnych, które zwiększają odporność. Wiele składników trudno jest dostarczyć w odpowiedniej ilości jedynie poprzez zbilansowaną dietę. Do takich substancji można zaliczyć kwasy tłuszczowe.

Źródło / sklep PM.