Tipy / Porady / Ćwiczenia

Trening interwałowy stanowi formę treningu fizycznego polegającą na przeplataniu odcinków o wysokiej intensywności z odcinkami o niższej intensywności. Wbrew pozorom nie jest to rodzaj wysiłku zarezerwowany jedynie dla osób zaawansowanych – wykonywać może go każdy, pod warunkiem, że stosownie dobierze jego intensywność.

Jako, że trening interwałowy wiąże się ze sporym wysiłkiem, nie trwa on dłużej niż około 20 – 25 minut. Dzięki tego typu aktywności fizycznej o zmiennej intensywności jesteśmy zatem w stanie poświęcać mniej czasu na ćwiczenia, spalając więcej kalorii.

Jak to możliwe?

Im nasz wysiłek jest intensywniejszy, tym więcej kalorii spalamy w jednostce czasu. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim zbudowaniu kondycji i nauczeniu się ćwiczeń w warunkach niedostatku tlenu (wówczas gdy dochodzi to tak zwanego zakwaszenia mięśni).

Gdy opanujemy tą sztukę, nasz organizm będzie w stanie efektywniej pracować podczas długich wysiłków, na przykład podczas maratonów. Trening interwałowy jest jedynym rodzajem treningu przyspieszającym metabolizm na czas dłuższy od wykonywanego wysiłku.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje treningu interwałowego. Pierwszy z nich, intensywny, opiera się o przeplatanie krótkich odcinków na poziomie 90% maksymalnego tętna, z odcinkami dłuższymi, gdzie tętno spada do 60%. Drugi z nich ekstensywny, polega na przeplataniu odcinków, kiedy tętno utrzymuje się na poziomie 85% z tymi, kiedy tętno wynosi 65%.

W konstruowaniu treningu interwałowego mamy sporą dowolność. Możemy go wykonywać na przykład pływając, jeżdżąc na rowerze czy biegając na nartach biegowych. Swobodnie ustalać możemy również ile będzie trwał intensywny wysiłek, a ile przerwa odpoczynkowa. Cały procec treningu może ułatwić stoper lub odpowiednio nagrana muzyka pod treningi interwałowe - kliknij i spróbuj treningów z fit interval.

U osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu wysiłkiem fizycznym, dobrze sprawdzi się trening obejmujący sześć interwałów. W przypadku biegania powinna być to 1 minuta biegu po której następują 3 minuty marszu.