Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Wbrew pozorom, życie ze stomią nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z ulubionych aktywności. Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych worków stomijnych, w ciągu dnia można niemal zapomnieć o własnej dysfunkcji. Co warto wziąć pod uwagę, kupując worek stomijny?

 

Jakie są rodzaje worków stomijnych

Stomia to chirurgiczne utworzone połączenie pomiędzy układem pokarmowym lub układem moczowym a skórą. Dzięki wyłonieniu stomii możliwe jest usuwanie z organizmu produktów przemiany materii w sytuacji, kiedy np. w powodu choroby, nie może się to odbywać w sposób naturalny.

Worki stomijne to rodzaj pojemników, w których gromadzi się mocz lub kał. Przytwierdza się je na brzuchu pod ubraniem, dzięki czemu pozostają niewidoczne dla otoczenia. Dobór rodzaju worka zależy od charakteru stomii. Wyróżnia się:

  • worki stomijne zamknięte – przeznaczone do użytku jednorazowego (worek po napełnieniu należy wymienić na nowy); stosowane zwykle przy stomii jelita grubego,
  • worki stomijne otwarte – można je opróżnić i po wypłukaniu założyć ponownie; sprawdzają się przy stomii jelita cienkiego,
  • worki urostomijne – stosowane przy stomii układu moczowego; wyposażone są w specjalny kranik odprowadzający mocz.

Jeszcze przed opuszczeniem szpitala po zabiegu, pacjent zostaje dokładnie poinformowany o tym, jak często zmieniać worek stomijny i jak wygląda wymiana worka stomijnego krok po kroku. Wystarczy nabrać odrobiny wprawy, by na nowo wieść w pełni aktywne życie.

Worek stomijny dwuczęściowy a jednoczęściowy

System dwuczęściowy tworzy przyklejana do brzucha płaska płytka z otworem na stomię oraz worek przytwierdzony do niej przy pomocy plastikowego pierścienia. Wymiana worka stomijnego dwuczęściowego nie wymaga odklejania płytki – może ona pozostać na skórze nawet kilka dni, co nie naraża jej na podrażnienia, które mogą powstać przy regularnym odklejaniu worka. Po napełnieniu worka łatwo wymienić go na nowy. Takie rozwiązanie częściej wybierają pacjenci, którzy nie muszą zmieniać worków codziennie.

Worek stomijny jednoczęściowy zaopatrzony jest w przylepiec, który bezpośrednio przykleja się do brzucha. Dla wielu pacjentów takie rozwiązanie jest bardziej wygodne ze względu na brak twardych elementów oraz lepszą elastyczność zapewniającą dobre dopasowanie worka do ciała w czasie ruchów. Nie jednak zalecane, jeśli pacjent po zabiegu zmaga się z powikłaniami skórnymi.

Dobry worek stomijny, czyli jaki?

Wysokiej jakości worki gwarantują pełną szczelność i są wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie powodują też otarć i podrażnień skóry. Najbardziej polecane są modele wyposażone w specjalny filtr odprowadzający gazy, co zapobiega pęcznieniu worka.

Jeśli worek stomijny odkleja się, nadmiernie uwiera ciało lub cieknie, a mamy pewność, że został założony prawidłowo, należy bezzwłocznie wymienić go na inny.

 

worki stomijne

Worki stomijne – cena i refundacja

O tym, ile kosztuje worek stomijny, decyduje jego model i marka. Cena jednej sztuki nie przekracza zwykle kilkunastu złotych, choć przy zakupie większych ilości jednorazowo, koszty są nieco mniejsze. Kupując worki na cały miesiąc, musimy jednak liczyć się ze sporym wydatkiem, sięgającym kilkuset złotych.

Nic dziwnego, że wielu pacjentów chce dowiedzieć się, czy worki stomijne są refundowane. Na szczęście – tak, i to w stu procentach. Pacjent może otrzymać je za darmo, jeśli ich cena nie przekroczy limitu dofinansowania.

Limity kształtują się następująco:

  • 300 zł dla pacjentów z kolostomią,
  • 400 zł dla pacjentów z ileostomią,
  • 480 zł dla pacjentów z urostomią.

Na pacjentowi miesiąc przysługuje 90 sztuk worków stomijnych jednoczęściowych. Jeśli zdecydujemy się na worki dwuczęściowe, dofinansowanie pokryje równowartość kosztów, jakie należałoby ponieść, kupując worki jednoczęściowe.

Worki stomijne można kupić w sklepie medycznym, także drogą elektroniczną.