Zdrowe Żywienie

Brokuły w naszej diecie

Te smaczne i wyjątkowo cenne dla zdrowia warzywa stają się coraz ważniejszymi składnikami w na...

Sport / Rekreacja

Jakie suplementy są najlepsze dla sportowców?

Pojęcie suplementacji w odniesieniu do sportowców nabrało we współczesnej rzeczywistości bardzo szczególnego znaczenia. Na ry...

Dieta / Odchudzanie

Kosmetyki

Sport i Rekreacja

35. PZU Maraton Warszawski  (fot. Jacek Fomicki)

Niemalże w tym samym miejscu co pierwszy w 1979 roku, rozpocznie się i zakończy 35. PZU Maraton Warszawski. W niedzielę 29 września meta będzie na Stadionie Narodowym. Dotychczas chęć pokonania 42 km 195 m wyraziło ponad 10 tys. osób z 58 krajów.

Jak poinformował na środowej konferencji prasowej dyrektor imprezy Marek Tronina, sponsorem tytularnym został Powszechny Zakład Ubezpieczeń. - We wtorek podpisaliśmy umowę. Jednym z naszych głównych celów jest promocja aktywnego trybu życia. Nie każdy chce czy może pokonywać maratoński dystans, ale systematyczny ruch, w tym przede wszystkim jogging, wpływa niezwykle korzystnie na organizm człowieka - podkreślił.

Stąd też we wrześniowej ofercie jest znacznie krótszy dystans. - Dla osób, które nie są jeszcze przygotowane do zmierzenia się z trasą 42 km 195 m, proponujemy 5 km. Start do tego biegu nastąpi z Mostu Poniatowskiego 30 minut po maratonie. Mamy już ponad 2500 osób, i co ciekawe, pół na pół kobiet oraz mężczyzn - dodał Tronina.W gronie ponad 10 tys. zgłoszonych do maratonu, największą grupę stanowią osoby w wieku 30-39 lat, których jest blisko 4 tys. Prawie 2300 jest w przedziale 40-49 lat, a 2000 w kategorii 18-29 lat. Jedna kobieta ma ponad 70 lat, a panów w tym wieku jest 20.
Reklama

35. edycja zawodów to nie tylko sam bieg, ale też rozbudowane expo, seminaria, wielobój sportowy dla najmłodszych i liczne imprezy towarzyszące trwające cały weekend.

Do pierwszej masowej imprezy, noszącej wtedy nazwę Maraton Pokoju, doprowadziła "wielka trójka" Tomasz Hopfer, Józef Węgrzyn i Zbigniew Zaremba. 30 września 1979 roku spod Stadionu X-lecia (dziś Narodowy) wystartowało ponad dwa tysiące osób, a metę na ceglanej bieżni osiągnęło 1861.

- Symbolika zawsze ma znaczenie i podobnie jak 34. edycja, tak i tegoroczna jest pięknym odniesieniem do korzeni tej imprezy - wspomniał Tronina.

W grudniu minęło 30 lat od śmierci Hopfera, sprintera i średniodystansowca, członka kadry narodowej, dwukrotnego mistrza Polski (1955 i 1958) w sztafecie 4x400 m, który z powodu kontuzji musiał przedwcześnie zakończyć karierę. W następnych latach poświęcił się m.in. propagowaniu najprostszej formy ruchu. Z kolei Zaremba był trenerem kadry biegów długich, wychowawcą wielu czołowych w kraju zawodników i pierwszym dyrektorem Maratonu Pokoju. Odszedł w wieku 81 lat 12 września ubiegłego roku.

W sobotę 21 września na terenie Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego Agrykola imprezą biegową (3 km dla  kobiet, 5 km dla mężczyzn, sztafety 4x400 m) uczczona zostanie pamięć tychże osób.

Tydzień po maratonie, 6 października, odbędzie się w stolicy kolejna impreza lekkoatletyczna - Biegnij Warszawo na dystansie 10 km.

pap

 

Tematy:

Artykuły o podobnej tematyce:

Komentarze  
  •  
  •  
  • Odpowiedz z cytatem

#1 warszawki_biegacz » 2013-09-02 12:31
0 +−

impreza rośnie w siłę, co ro to więcej uczestników, tak trzymać, bieganie zaczyna być modne:)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Zmień obrazek

Zdrowie, Ciało, Umysł

Ostanio komentowane

Skóra, Włosy, Paznokcie

SPA / Basen / Sauna

Wizyta w spa

Ostatnio na topie pojawił się nowy sposób na spędzenie chwil relaksu w malowniczym plenerze, w ...

Więcej w: Wyjdź z domu

Fitness, Ćwiczenia, Joga Pilates